Kanada'da Yaz Okulu


Yaz Okulu programları son yıllarda ilköğretim ve lise öğrencilerinin ilgisini çeken programlar arasında yer almaya başladı. Yabancı dile artan ilgi, genç yaşlarda yurt dışı deneyimi kazanmak ile birleşince daha da anlam kazandı.

Yaz okulu; gençlere özgüven, tek başına karar alabilme, dünyanın birçok ülkesinden gelmiş kendi yaşıtları ile arkadaşlık kurma açısından çok önemlidir. Bu süreçte öğrenciyi ailesinden uzakta birkaç hafta geçirmeye hazırlamak oldukça önemlidir. Küçük yaşlarda farklı kültürler tanıması açısından ve sorumluluk alma açısından çok etkileyici programlardır. Yurtdışı deneyimi kazanan öğrencilerin hedefleri daha kalıcı olmaktadır.

Ülkelere göre değişkenlik gösteren sürelerde değerlendirebileceğiniz Yaz Okulu programlarının çocuğuma katkısı ne olur diye düşünebilirseniz. Katkılarını döndüğünde çok net görebilirsiniz. Mesela; yabancı dile yatkınlığımız vardır ama konuşma noktasında hep çekimser kalırız. Utanırız konuşmaya. Anlayamamaktan korkarız. Yaz okulu programlarında; öncelikle konuşmadaki tutukluğumuzu gideririz. Aksanlı konuşmayı öğreniriz. Dilin mantığını anlarız. Beynimizde çeviri yapmadan direk konuşma eğilimini göstermeye başlarız.

kanada yaz okulları eğitimal yurtdışı eğitim

Yaz okulları sadece ders ile sınırlı değildir. Ders dışında akşam 22.00 ye kadar bir sürü etkinlik içerir.

Spor, drama, müzik, karaoke gibi birçok etkinlik vardır. Her okula göre değişkenlik gösterir

Hafta sonları mutlaka faklı bir şehre gezi yapılır.

Birçok üniversite, yaz döneminde tüm dünya ülkelerinden gelen 7 – 17 yaş grubu öğrencileri misafir eder. Her dil için farklı programlar ile karşılaşabilirsiniz.

vancouver kanada yaz okulları

İngiltere, İtalya, Almanya, Amerika, Malta gibi birçok ülkeler arasında neden Kanada’yı tercih etmeliyim?

Birincisi, çok küçük yaştaki çocuğunuzu dahi gönderebileceğiniz hatta sizinde eşlik edebileceğiniz programları vardır. Ailece Eğitim adı altında 4-14 veya 7-11 yaş grubu öğrencilerin katılabileceği programlar bulunmaktadır. Bu programla hem çocuklarınızdan ayrılmıyorsunuz hem de daha küçük yaşta İngilizce ile tanışmalarını sağlıyorsunuz.  Siz de arzu ederseniz derslere girebilir ve İngilizcenizi ilerletebilir, isterseniz de çocukların gezilerine katılarak yaz tatilinin keyfini çıkarabilirsiniz…

Kısacası hem tatil hem de eğlenceyi birleştirebilirsiniz.

kanada yurtdışı yaz okulları

Programlar genelde aile yanı konaklama şeklindedir. Aileler hep beraber yabancı bir aile yanında konaklayarak kültürel zenginliğe de kavuşabilirler.

İkincisi ise Sosyal yaşam ve ekonomi açısından dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olmasıdır. Suç oranı en düşük ülkeler arasında yer alması ülkeyi daha da cazip hale getirmektedir. Eğitim alanındaki kalitesi, modern yapısı ve büyüleyici doğal güzelliği ile yaz okulları arasında tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Zengin sosyal aktiviteleri, güvenilir ortamların bulunması, çoklu kültüre sahip olması öğrencilerin tercih etmelerinde ektendir. Doğa kamplarının da yaygın olduğu birçok Yaz Okulu programları vardır.

Konaklamalar ya okulun yurdunda ya da aile yanındadır. Aile seçimlerine çok dikkat edilir. Küçük yaş grubunun kaldığı aileler çocukları her gün okula bırakıp alırlar. 14-17 yaş grubu öğrenciler ise kendileri giderler. Ama aile nereden ne şekilde gideceğini mutlaka gösterir. Misafir ettikleri öğrencilerin bir nevi velisi sayıldıkları için sorumlulukları daha fazladır.

kanadada yaz okulu eğitimal yurtdışı eğitim

İki resmi dili vardır. Gideceğiniz bölgeye göre Kanada’da Fransızca da öğrenme olanağınız bulunmaktadır.

Kanada için önereceğim süre 3 veya 4 haftadır.

Yazan : Nuray Namdar/EğitimAL Bolu

Bilgi İstek Formu