Kanada'da Üniversite Eğitimi


Bundan 9-10 sene kadar önce Kanada dendiğinde insanların aklına gelenler soğuk, buzullar, kutup ayıları, Eskimolar gibi sözcükler oluyordu. Ancak şu anda Kanada, sağlamış olduğu kaliteli eğitimi, huzurlu yaşam, yüksek refah seviyesi, iş imkanları gibi birçok nedenden dolayı artık uluslararası öğrencilerin en gözde ülkeleri listesinden ilk sıralara yükseldi. 

kanada lisans eğitimi

Öğrenciler, dil eğitiminden lise eğitimine, mesleki eğitim programlarından yüksek lisans – doktora programlarına kadar birçok alanda Kanada’yı tercih etmektedir. Kanada’daki üniversitelerin kalitesi ve fiyat – kalite dengesi göz önüne alındığında uluslararası öğrencilerin artan ilgisine şaşırmamak gerekir. Ayrıca; yaşamsal ve eğitim maliyetleri anlamında İngiltere – ABD gibi ülkelere göre daha uygun olması ve eğitim sırasında part-time çalışma izni verilmesi de Kanada’yı öğrencilerin tercih ettiği ülkeler arasında ilk sıralara çıkarmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Kanada’da akademik eğitimini tamamlayan kişilere iş bulma koşulu olmaksızın ülkede kalıp iş araması ve çalışması için en az eğitim süresi kadar ek süre hakkı tanınmaktadır. 

Kanada’da öğrenim kurumlarının kalitesi devlet tarafından kontrol edilmektedir. Bunun sonucu olarak da dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde Kanada ilk 50’de 3, ilk 500’de ise 19 üniversite ile yer almaktadır. eğitimAL olarak bu üniversitelerin birçoğunu temsil etmekteyiz.  

Kanada’da lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Akademik yıl eylül ayının başında başlar ve nisan sonunda sona erer.  Ayrıca isteyen öğrenciler mayıs başı – temmuz sonu arasında yer alan yaz döneminde de ders alabilmektedir. Öğrencilere esneklik kazandırabilmek adına birçok üniversite eylül ayına alternatif olarak ocak ya da mayıs ayında da programa başlama imkanı sunmaktadır. 

kanada üniversiteleri university of toronto eğitimal

Kanada’da lisans programları üniversitelerin yanı sıra kolejler tarafından da sunulmaktadır. Kolejlerde sunulan lisans programları genellikle ‘uygulamalı bilimler’ lisans diploması vermektedir. Bu programlar teorik eğitimin yanı sıra, bu teorinin uygulamalarını da öğrencilerine gösterip, akademik bir kariyerden ziyade iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler için daha uygundur. Kanada’da kolejden alınan bir lisans diploması ile üniversiteden alınan bir lisans diploması arasında geçerlilik anlamında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Ayrıca öğrenciler gerekli koşulları sağlamaları durumunda kolejden üniversiteye ya da üniversiteden koleje geçiş yapabilirler.

Lisans programlarının kabul koşullarını şu şekilde listeleyebiliriz;

  • İyi bir not ortalaması; Kanada’daki birçok üniversite 70 ve üzerinde bir not ortalaması istemektedir. Ancak istenilen ortalamanın okuldan okula değişiklik gösterdiğini unutmayınız. 
  • Dil yeterlilik sınavları; Kanada’da eğitim dili genellikle İngilizcedir. Bu şekilde bir programa katılacak öğrencinin yeterli bir İngilizce seviyesine sahip olduğunu uluslararası geçerli bir sınav skoru ile ispat etmesi istenmektedir. TOEFL ve IELTS bu anlamda en çok tercih edilen ve kabul gören sınavlardır. Bazı okullar yeterli seviyede İngilizce bilgisine sahip olmayan öğrenciler için kendi bünyesinde ya da anlaşmalı oldukları dil okullarında İngilizce hazırlık alma imkanı da sağlamaktadır.
  • Referans mektupları; başvuruda bulunan öğrencinin, eğitim almak istediği alana yakın olan derslerin öğretmenlerinden sağlayacağı mektuplar kabul aşamasında yüksek önem taşımaktadır. Örneğin bir öğrenci makine mühendisliği programına başvuruda bulunmak istiyorsa, lisedeki matematik ve fizik öğretmenlerinden birer referans mektubu alması kabul aşamasında kendisi için çok yararlı olacaktır.
  • Niyet mektubu; birçok öğrenci bunun kabulü için ne kadar etkili bir belge olduğunun farkında değildir. Ancak öğrencinin neden o kuruma ve o bölüme başvuruda bulunduğunu, bu programa neden uygun olduğunu düşündüğünü anlatan bir niyet mektubu, okul temsilcilerine kişi hakkında bilgi vermektedir ve kabulü konusunda oldukça etkilidir.
  • SAT / ACT sınavları; Her ne kadar zorunlu evrak olarak belirtilmese de öğrencilerin bu sınavlardan birini alıp başvurusu sırasında sunması kabulü anlamında oldukça etkilidir. Özellikle IB ya da benzeri bir program yerine klasik Türk lise sisteminde eğitim almış öğrenciler için bu sınav sonucu oldukça büyük bir artı sağlayacaktır. 

university of british columbia kanada üniversiteleri

Kanada’da üniversitelere başvurular genellikle bir önceki ekim-kasım ayı gibi başlamaktadır. Başvuruların ne zaman biteceği okula bağlı olarak değişmekle birlikte, şubat – nisan ayları arasında başvurular kapanır. Bu nedenle şubat ayını geçirmeden başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. 

EğitimAL ailesi olarak Kanada’daki birçok üniversite ve koleji resmi olarak temsil etmekteyiz. Kanada’da üniversite eğitimi hakkındaki tüm sorularınız ve başvurularınız için size en yakın şubemizle iletişime geçebilirsiniz.

Yazan : Gülçin Turhan / EğitimAL Bursa

Bilgi İstek Formu