Kanada'da Lise Kulüpleri


Kanada’da liseler öğrencilerin derslerdeki başarılarına odaklandığı kadar hayatları boyunca kullanabilecekleri yönleri de geliştirmeye adamıştır. Buna yönelik olarak da öğrencilerin ders programları dışında katılabileceği aktivite programları ve sosyal kulüpler bulunmaktadır.

Aktivite programları, çocuklar için ünlü şehirlere ve şehirlerin önemli yerlerine; örneğin müzelere, tarihi bölgelere ve doğa harikası yerlere geziler düzenlenmektedir. Geziler haricinde de öğrencilerin sportif yönleri ile beraber liderlik yeteneklerini de ortaya çıkartmaya çalışan; ve onları dünya vatandaşı girişken bireyler haline getiren gruplar bulunmaktadır.

Bu grupların zamanları sonbahar, kış veya yaz dönemine göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak yılın her zamanında farklı farklı öğrenci gruplarının aktif olduğunu belirtelim.

Grupları inceleyelim;

1) Çocukların Zihinsel Gelişimini Arttırmaya Yönelik Gruplar

kanada liselerinde aktiviteler eğitimal

Bu grupların içerisinde çok ilginç topluluklar var ve bu topluluklardan birine girmenin öğrenciyi ciddi anlamda geliştireceğini söyleyebiliriz.

Mesela robot bilim topluluklarında öğrenciler robotların nasıl çalıştığını öğreniyorlar ve hatta kendileri de bu bilgilerle birlikte değişik fonksiyonlara sahip yeni robotlar inşa ediyorlar. Bazen televizyonlarda da duyuyoruz, Kanada’da liseler arasında robot yarışmaları düzenleniyor ve robotlar arasında en kararlı davranışlara sahip ve en yetenekli olan birinci seçiliyor.

Diğer bir ilginç topluluk ise finans topluluğu. Finans topluluklarında öğrenciler yatırım nedir, neye yatırım yapılabilir, bütçe nasıl oluşturulur, nasıl yönetilir gibi sorulara yönelerek workshoplarla beraber finans yönetimi hakkında bilgi ediniyorlar. Yani şunu diyebiliriz ki; bizim daha üniversiteden önce hakkında doğru düzgün bilgimiz olmayan şeyleri Kanada’da lise öğrencileri daha liseden itibaren öğrenmeye başlıyorlar.

Tartışma toplulukları da öğrencinin kendini ifade edebilmesi açısından çok yararı olan kulüplerdir. Bu kulüplerde öğrenciler farklı konular üzerinde, yani dünya meseleleri, çevre sorunları, ekonomi, tarih ve hatta siyaset üzerine araştırmalar yapıp bunu birbirlerine sunuyorlar ve ardından fikir alışverişinde bulunuyorlar. Hiç şüphesiz bu topluluklar öğrencinin kendini bir tartışma esnasında nasıl ifade etmesi gerektiğini, kavga etmeden yapıcı bir şekilde nasıl davranması gerektiğini öğretiyor.

En ilginç topluluğu ise sona sakladık. Bu toplulukların adı “Peer Mediation” olarak da geçiyor, Türkçe’ye çevrildiğinde “akran arabuluculuğu” gibi bir anlam çıksa da, toplulukların asıl amacı şu; karşılıklı bir problemin nasıl çözülebileceği. Özellikle iki taraf arasındaki anlaşmazlıklar, uyumsuzluklar bu toplulukların arabuluculuğu ile giderilebiliyor. Bakıldığında insana çok ilginç geliyor ama evet, gerçekten de çocuğunuz Kanada’da lise eğitimi alırken böyle bir grupla karşılaşabilir ve hatta üyesi dahi olabilir.

2) Spora Yönelik Gruplar

kanada liseleri eğitimal yurtdışı eğitim

Kanada liseleri ve hatta Kanada Devleti, çocukların küçük yaştan itibaren spor eğitimi almalarına büyük önem veriyor. NBA ve Kanada buz hokeyi takımı bunun en büyük örneği. Öğrenciler bu gruplara girerek sadece basketbol ve buz hokeyi değil, tenis, su topu, badminton, yüzme, futbol, fitness, kayak/snowboard, yoga, dans, doğa sporları gibi kulüplere katılabilirler. Bu kulüplere katılan öğrencilerin takım ruhu, birlikte iş yapma becerileri gelişirken aynı zamanda beden gelişimleri de sağlanmış olur. Ayrıca kız öğrenciler için savunma sanatları gibi dersler de bulunmaktadır.

3) Yaratıcılığı Arttırmaya Yönelik Gruplar

kanadada lise kulüpleri eğitimal

Bu gruplarda öğrencilerin yaratıcılıklarını kullanarak kendilerine özgü bir ürün ya da eser ortaya çıkarmaları bekleniyor. Bu toplulukların arasında resim, fotoğrafçılık, dijital medya, grafik tasarım, gitar kulübü, el işleri kulübü ve okul koroları bulunuyor. Hatta caz müzik toplulukları bile bulunuyor. Üstelik öğrencilerin ortaya çıkardığı eserler ya da toplulukların faaliyetleri sadece okul binasıyla sınırlı kalmıyor. Ulusal galerilere ve hatta uluslararası organizasyonlara dahi giden eserler mevcut ve bir öğrencinin kendi eserini bir sanat galerisinde görmesi ya da uluslararası bir organizasyonda yer edinmesi özgüven kazanma açısından büyük önem taşıyor.

4) Lider Yetiştirme Programları

Kanada liseleri yukarıda saydığımız grupların haricinde ayrıca liderlik programlarına da ev sahipliği yapıyor. Özellikle öğrenci meclisleri bu konuda öne çıkan gruplardayken izcilik aktiviteleri, çevre koruma ve yeşili arttırmaya yönelik gruplar, gönüllü tarımcılık faaliyetlerine yönelik gruplar da bu programların içerisinde yer alıyor. Bir çocuğun farkındalığının artması için bire bir programlardır.

Sonuç olarak Kanada’da lise eğitimi çocuklara sadece matematik, fen ve sosyal bilgiler eğitimi vermekle kalmıyor aynı zamanda çocukları kulüplere katılmaya teşvik ederek onların kişisel gelişimlerine ve özgüven kazanmalarına da destek oluyor. Bu kulüpleri bildiğimiz kulüplerden ayıran en önemli fark da her zaman faaliyet içerisinde olmaları ve kendilerini sürekli yenilemeleri. Yani kulüpler kağıt üzerinde kalmıyor, okullar ve öğrenciler bu kulüplerden gerçekten bir sonuç alıyor.

Siz de eğer çocuğunuzun özgüven kazanmasını ve gelecekte iyi bir kariyeri ve en önemlisi de iyi bir hayatı olsun istiyorsanız Kanada liselerini düşünmenizi öneriyor ve size bu konuda her sorunuzu yanıtlamayı taahhüt ediyoruz. 

Bilgi İstek Formu