Kanada'da Lise Eğitiminin Avantajları


Kanada’da lise eğitimi ile alakalı daha önce bir çok yazı yazıldı ve bizim de liseye gönderdiğimiz bir çok öğrenci var. Eğitim aldıktan sonra orada kalsanız veya dönseniz bile hiç fark etmiyor, çok fazla avantaja sahip oluyorsunuz. Madde madde bu avantajları inceleyelim;

1) Kanada Liseleri MEB Onaylıdır

Kanada’da liselerin hepsi Milli Eğitim Bakanlığı onaylıdır ve siz Kanada’da liseyi bırakıp Türkiye’ye dönseniz dahi aldığınız dersler MEB tarafından sayılır ve kaldığınız yerden sene kaybı yaşamadan eğitime devam edebilirsiniz.

2) İngilizce O Kadar Problem Değil

Elbette “o kadar problem değil” derken, İngilizce’ye gerek yok diye bir şey  söz konusu değil. Ama İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler için neredeyse tüm liselerde İngilizce hazırlık sınıfları bulunmaktadır. Öğrenciler liseye başlayacakları zaman bu sınıflarda hazırlık dersleri alarak tam anlamıyla hazır hale gelebilirler. Bazı öğrenciler “İngilizceyi halledebilir miyim ?” diye sorarlar ama sadece sınıfta değil, gideceğiniz her yerde İngilizce’yi kullanacağınızı düşünürsek etkili şekilde öğrenebilirsiniz.

3) İstediğiniz Zaman Başlarsınız

Hangi senede olduğunuz önemli değil. 9’ncu sınıftan 10’ncu sınıfa geçiyor olabilirsiniz ya da sadece son seneniz olabilir. Yine de önemli değil. Kanada liseleri 9’ncu sınıftan 12’nci sınıfa kadar öğrenci kabul ederler. Eksik bir ders varsa bunları da ek derslerle telafi edebilirsiniz. Yani Kanada liseleri, avantajlı oldukları kadar esnektir de.

4) İki Dil Öğrenme Fırsatı

Kanada’da en çok konuşulan dil İngilizce olsa da, ülkenin diğer resmi dili Fransızca ve lisede alacağınız derslerle Fransızca da görüp dilinizi geliştirebilirsiniz. Üstelik bu dersler üstün körü bir şekilde değil, gerçekten ciddi şekilde oluyor ve Fransızcayı etkili konuşabilecek ve kendinizi ifade edebilecek şekilde öğreniyorsunuz.

5) Kanada Üniversitelerine Giriş Daha Kolay

Kanada üniversiteleri normalde yabancı öğrencilerden IELTS, TOEFL, referans mektubu vs gibi istekler de bulunur. Ancak siz Kanada’da lise okuyup sonrasında bir Kanada üniversitesine başvurmak isterseniz işiniz daha da kolaylaşır. Kolaylaşma hem kabul alma hem de bürokratik işlemler de geçerlidir. Eğitiminizi zaten İngilizce aldığınız için ve Kanada’da aldığınız için üniversiteler sizden TOELF, IELTS gibi sınavlara girmenizi istemez, bununla beraber liselerde bulunan öğrenci danışmanları da öğrencileri üniversiteye hazırlama konusunda tam olarak bilgi sahibidirler ve Kanada liselerinde dersler öğrencilere üniversiteye yerleşme ve sonrasında üniversitede başarılı olabilecek şekilde verilir. Dolayısıyla siz Kanada’da lise okurken, üniversiteyi düşünen sadece siz değil, aynı zamanda okulunuz da düşünür ve başvurular sırasında size tam anlamıyla destek olurlar. Konu ile ilgili blog yazımız için tıklayın.

6) Dünyanın Diğer Üniversitelerine Giriş Kolaylığı

Yukarıdaki madde de Kanada üniversitelerine girişin kolaylaştığından bahsetmiştik. Kanada liseleri, eğitim standartlarını çok yüksek tuttuğu için Uluslararası Bakalorya ve Advanced Placement gibi programlarla uyumlu çalışırlar. Bu sayede Kanada lise diplomanız size dünyanın çeşitli bölgelerindeki üniversitelere de giriş kolaylığı sağlar. Bu ülkelere Amerika, İngiltere ve çeşitli Avrupa ülkeleri dahil.

7) Dünya Vatandaşı Olursunuz

Kanada’nın kapsayıcı ve göçmenlere yönelik olumlu tavırları sayesinde dünyanın her yerinden insanla tanışır, arkadaşlık edersiniz ve lise mezunu olduğunuzda bir dünya vatandaşı olursunuz. Gerçekten giden bir çok öğrencinin dünyaya bakış açıları, genel kültürleri çok değişiyor ve daha özgür düşünen, bilime önem veren bireyler yetişiyor. Kanada liselerinin avantajlarından belki en önemlisi de budur.

8) Güvenlik

Kanada dünyanın en güvenli ülkelerinden birisidir ve hatta bu konuda diğer ülkelerle çok rahat yarışabilecek konumdadır. Sadece okul bölgeleri değil, şehirlerde de güvenlik oranı yüksektir. Okulların da aile yanı ve yurtları seçerken ilk baktığı ve en çok önem verdiği unsur da güvenlik ve nezihliktir.

Bilgi İstek Formu