İrlanda'da Eğitim : Üniversite Sistemi

İrlanda'da eğitim sistemi ve üniversite eğitimi hakkında blog yazımızı web sayfamızda okuyabilirsiniz.


“İrlanda’da Eğitim” yazı dizimizin ilkinde “Neden İrlanda ?” başlığıyla İrlanda'da eğitime bir giriş yapmıştık. İkinci bölümde de İrlanda’daki eğitim kurumlarından bahsedeceğiz.

İrlanda’da okullar üçe ayrılmaktadır; teknoloji enstitüleri, kolejler ve devlet üniversiteleri.

Lisans eğitimi 3 yıl sürmekle beraber eğer Türkiye’de liseyi bitirip İrlanda’da üniversite okumak istiyorsanız lisans başlangıcında 1 yıllık bir foundation eğitimi alabilirsiniz. Aynı şekilde İrlanda’da liseden mezun olanlar A Level eğitimine girer, burayı tamamladıktan sonra üniversiteye devam ederler. Ancak Türkiye’deki lise mezunları A Level düzeyinde kabul edilmedikleri için Foundation eğitimi alabilirler.

Teknoloji enstitülerinden de bahsetmekte yarar var. Toplamda 14 teknoloji enstitüsü bulunmakta ve bu okullar akademik bir programdan ziyade daha çok pratiğe yönelik; mühendislik, kimya ve işletme ile alakalı bölümler sunmaktadır. İrlanda devlet olarak da bu okullara destek veriyor çünkü özellikle mühendislik, tıp ve kimya sektöründeki istihdam açığı bulunmakta.

Üniversitelere giriş için dil seviyeniz IELTS’ten en az 6.5 veya TOEFL’da 550 olmalıdır. İngilizce seviyeniz yeterli değilse 1 yıl İrlanda'da dil eğitimi alabilirsiniz.

Üniversitelerin fiyatları 7000 Euro ila 10000 Euro arasında değişiyor. Bu rakam EUR/TRY kurundan dolayı ilk başta fazla görünebilir ancak İngiltere ve Amerika’daki eğitimle kıyaslandığında hem eğitim ücretleri bakımından hem de hayat pahalılığı bakımından İrlanda Üniversiteleri daha iyi bir seçenektir. Üstelik uluslararası öğrencilere haftalık 20 saat çalışma izni verilmektedir ve giden birçok yabancı öğrenci bu şekilde geçimini sağlamaktadır.

Öte yandan İrlanda’da Türk öğrenci de az bulunur. Türk öğrenci yok değil, elbette var. Ama ortalama diğer ülkelere göre biraz daha düşüktür ve bu durum, daha uluslararası bir ortamda eğitim alacağınızı ve çevrenizin de buna göre şekilleneceğinin göstergesidir. 

Bilgi İstek Formu