İngilterede Dil Eğitimi


Kuşkusuz yurtdışında dil eğitimi denilince aklan gelen ilk ülkelerden biri İngiltere olacaktır. Gerek tarihi yapısı gerekse sahip olduğu sosyal hayatıyla, İngilizce öğrenmek ya da pratik yapmak isteyen öğrencilere eşsiz fırsatlar sunmaktadır.

ingiltere yurtdışı eğitim

İngiltere, dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapmakta ve her yıl binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır. Dil eğitimi için İngiltere nasıl en iyi alternatiflerden biriyse Londra’da akla gelen ilk şehirlerden biridir. Londra sahip olduğu sanat galerileri, kültürel aktiviteleri, ulaşım ağı ve sportif faaliyetleriyle öğrencilerin 7/24 dolu dolu yaşamasını sağlamaktadır. Dil eğitimi alırken öğrencilerin okul sonrasında aktivitelere katılarak geliştirmesi ve kendilerini günlük hayatın akışına bırakarak öğrendikleri dili pratik yapmaları gerekmektedir. Londra’nın durmayan hayatı, kozmopolit yapısı ve büyüklüğü bazı öğrenciler için ne kadar çekici olsa da bazıları için ise soru işareti olabilir. İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için hangi şehirde eğitim almak isteyeceğini belirleyecek nokta öğrencilerin neden İngilizceyi öğrenmek istedikleri, nasıl bir ortamda yaşamayı tercih ettiği ve tabii ki ne kadar bütçe ayırabileceklerinin cevabı olacaktır.

londra dil eğitimi eğitimal yurtdışı eğitim

Londra’nın güneyinde yer alan Brighton, Bristol ve Bournemouth gibi şehirler öğrencileri daha ılıman bir iklimle karşılamaktadır. İngiltere’nin sürekli kapalı havasından sıkılan ve biraz da güneş görmek isteyen öğrenciler için en ideal şehirler Brighton, Bristol ve Bournemouth olacaktır. Böylelikle ders saatleri dışında öğrenciler sahile gidip güneşin tadını çıkarıp diğer uluslararası öğrencilerle sosyalleşme fırsatı bulabilirler. Hatta İngiltere dil okulları da, düzenledikleri aktivite programları ve etkinlikler ile öğrencilere destek olmaktadırlar.

Bunun yanı sıra akademik anlamda kendilerini geliştirmek isteyen ve İngiltere’de üniversite ya da master eğitimi hedefleyen öğrenciler içinse Oxford ve Cambridge gibi şehirler alternatif olacaktır. Dünyaca ünlü üniversite ve kolej şehirleri olan Oxford ve Cambridge’de dil eğitimi alacak öğrenciler üniversite ve kolejlerin kampüslerini gezerek hedefleri doğrultusunda fikir sahibi olabilir ve üniversite kampüs hayatının tadına varabilirler.

ingiltere dil okulları eğitimal yurtdışı eğitim

İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Manchester, Liverpool, Leeds ya da İskoçya’da ayrıca öğrencilere İngilizce eğitimi ve canlı sosyal hayat sunmaktadır. Özellikle futbolla ilgilenen bir çok öğrenci için Liverpool ve Manchester gibi şehirler öne çıkmakta ve öğrencilere canlı canlı maç izleme imkanı sunmaktadır.

Türkiye’de sahip olunan şive çeşitliliği İngiltere’de de mevcuttur ve kuzeye doğru gittikçe belirgin hale gelir. Bu sebeple birçok kişi bu şehirlere karşı ön yargıyla yaklaşır ve konuşulan İngilizceyi anlayamayacağını düşünür ancak sahip olunan korku yersizdir. Konuşulan İngilizce aynıdır ve ilk başta anlaşılmayacağını düşündüğünüz şive farklılığı İngiltere’de geçireceğiniz 2. Günden sonra yerini bulunduğunuz şehrin yerel kişileriyle yapacağınız keyifli sohbetlere bırakacaktır.

ingiltere dil okulu eğitimal

İngiltere’de sizin için en uygun olacak konaklama seçeneklerinden biri aile yanı konaklama olacaktır. Böylelikle hem sabah kahvaltınız ve akşam yemeğiniz aile tarafından verilecek, İngilizce pratik yapabilme şansına sahip olacak hem de bulunduğunuz süre boyunca İngilizlerin yaşam stillerini ve İngiliz kültürünü anlama ve yaşama şansına sahip olacaksınız. Eğitim alacağınız şehirlerin büyüklüğüne bağlı olarak aileler şehirlerin merkezinde bulunan okullardan yaklaşık 30-45 dk uzaklıkta bulunurlar. İngiltere’de ulaşım gerek otobüs gerek tren gerekse metroyla gelişmiş ve çeşitli olduğundan kolaylıkla aile ve okul arası ulaşımı sağlayabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise yurt konaklama olacaktır. Aile yanını tercih etmeyen öğrenciler istekleri doğrultusunda yurtlarda yemeksiz olarak konaklayabilirler. Yurtlar öğrencilerin tercih edeceği şehirler göre genellikle 20-30 dakikalık yürüme mesafesinde olacaktır.

Sonuç olarak İngiltere, dil eğitimi konusunda öğrencilere istekleri doğrultusunda bir çok şehir ve okul alternatifi sunmakta ve öğrencilerin İngiltere’de bulundukları süre boyunca yaşayabilecekleri eşsiz ve sonsuz deneyimler yaşamasını sağlamaktadır. Öğrenciler İngiltere’de dil eğitimi alırken sadece dillerini geliştirmekle kalmayacak aynı zamanda katılacakları aktivitelerle, gidecekleri müzikal ve tiyatrolarla, izleyecekleri maçlarla unutulmaz bir deneyimin parçası olacaklardır. 

Yazan : Begüm Özbayram / EğitimAL İzmir

Bilgi İstek Formu