İngiltere'de Konaklama


İngiltere öğrencilerin hayalini kurdukları ülkelerin başını çekiyor ve hem şehirleri hem de kültürüyle bir çok öğrenciyi cezbediyor. İngiltere dil okulları da öğrencilere, tecrübelerini yaşarken hem kaliteli bir dil eğitimi vermek hem de kurs dışındaki hayatlarında rahat olmaları için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Kurs dışında öğrenciyi en çok etkileyen detaylardan birisi de konaklama konusudur. Daha önce Kanada’da dil eğitimi ve konaklama konusundan bahsetmiştik, belki okuyanlar bilirler; öğrencilerin iyi bir dil eğitimi almalarında en büyük paylardan birisi de rahat şekilde konaklamalarına bağlıdır. İngiltere dil okullarının da sunduğu bir çok konaklama türü bulunmaktadır.

ingiltere dil okulu fiyatları

Yurtlar

İngiltere’nin en iyi konaklama seçeneklerindendir diyebiliriz çünkü İngiltere üniversitelerinin ve İngiltere dil okullarının çoğu öğrencilere konaklama imkanı sunmaktadır. Yurtlardaki odaların kişi sayısı ve yatak sayısı elbette değişmektedir ancak hemen hemen tüm yurtlarda öğrencilerin yemeklerini yapabilecekleri mutfak, sosyalleşebilecekleri ortak alanlar bulunmaktadır. Bununla beraber yurtların bir diğer avantajını da kültürel olarak açıklayabiliriz; yurtlarda diğer ülkelerden gelen öğrenciler de bulunmaktadır. Dolayısıyla sosyo kültürel olarak sizi geliştirmekle beraber dünyanın farklı bölgelerinden hiç unutulmayacak arkadaşlar edinmenize de yardımcı olur.

ingiltere konaklama fiyatları

Yurt odaları tek kişilik, çift kişilik ya da paylaşımlı odalar olabilmektedir. Çoğu yurtta kız erkek ayrı şekilde kalınsa da karma yurtlar da bulunur. Ücretler oda tiplerine göre ve konaklama tipine göre değişmektedir. Bazı yurtlar self-catering, yani öğrencinin yemek ihtiyaçlarını kendi karşılayabileceği şekilde olsa da kimi yurtlar sabah kahvaltısı ya da yarım pansiyon şeklinde de olabilir. Ücretler de buna göre değişmektedir.

Örnek verecek olursak; Londra’da 12 haftalık Tek Kişilik Özel Banyolu Odada Yemeksiz(self-catering) Konaklama aldığınız takdirde fiyat haftalık 200-230 GBP arası değişmektedir. Fiyatları etkileyen diğer etkense şehirlerdir. Şimdi aynı hesaplamayı Brighton için yapacak olursak yine aynı standartlarda Tek Kişilik Özel Banyolu Odada Yemeksiz Konaklama(self-catering) haftalık 170 GBP olarak karşımıza çıkar.

*Tarih olarak yaz sezonu baz alınmıştır.

ingiltere öğrenci yurtları

Aynı şekilde İngiltere’de üniversite yurtları da aylık ortalama 120-180 GBP arası değişebilir. Fiyatı değiştiren kriter ise yukarıda bahsettiğimiz gibi şehir, konaklamanın tipi, oda tipi vs dir.

Aile Yanı Konaklama

İngiltere dil okullarının öğrencilere sunduğu bir diğer seçenek de aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamayı tercih etmek için sebep çok fazla. Öncelikle İngiltere’de olduğunuz için İngiliz bir ailenin yanında kalıyorsunuz ve dil eğitiminize inanılmaz katkısı oluyor. Çünkü sınıf haricinde konuştuğunuz insanlar çoğunlukla İngiliz, dolayısıyla akıcılık ve konuşulanı anlama gibi konularda katkısı çok fazla oluyor.

ingiltere aile yanı konaklama

Aile yanı konaklamada da yine yurtlarda olduğu gibi sadece kahvaltı, yarım pansiyon ya da tam pansiyon gibi seçenekler bulunmaktadır. Fiyatlar da buna göre değişmektedir. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var. Eğer Londra’ya gideceksiniz, şehrin Zone’lardan oluştuğunu hatırlatalım. Londra Zone 1, Zone 2, Zone 3, Zone 4, Zone 5 ve Zone 6 şeklinde bölgelerden oluşur ve konaklamaların fiyatı da bulunduğunuz bölgeye göre değişir. Londra dil okullarının genelde merkezde yer aldığını(Zone 1) düşünecek olursak, maksimum Zone 2 veya 3’te konaklama ayarlamanız önemlidir.

Oda ya da Ev Kiralama

İngiltere’de dil eğitimi ya da üniversite eğitimi alırken diğer bir seçenek ise ev ya da oda kiralamadır. Eğer uzun dönemli dil eğitimi düşünüyorsanız bu seçeneği tercih edebilirsiniz ama önemli bir hususu da belirtmek gerekiyor; daha İngiltere’ye ilk gittiğiniz anda, ister dil eğitimi ister lisans-yüksek lisans eğitimi alıyor olun, oda-ev kiralama yapmamanızı öneriyoruz. Hem okula alışmanız açısından, hem de güvenlik açısından. Sonradan, etrafınızdaki insanları gerçekten tanıdıktan sonra eve çıkmanız hem ekonomik açıdan hem de güvenlik açısından çok daha iyi olacaktır. Ev kiraları da yine Londra’daysanız bölgelere göre, başka şehirdeyseniz de şehre göre değişmektedir. Kabaca fiyat verecek olursak ortalama 200-400 GBP arasında değişir.

ingiltere öğrenci evi

Oda paylaşımının özelliklerini şöyle sıralayabiliriz; banyo ve mutfak ortak olabilir, size ait bir yatak bulunur. Stüdyo dairede yatak ve mutfak aynı yerdedir. Siz banyo ve tuvaleti diğer kişilerle ortak kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Sonuç olarak İngiltere dil okulları öğrencilere eğitim anlamında çok şey sunduğu gibi konaklama anlamında da çok fazla seçenek sunuyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi konaklamaları iyi değerlendirmenizi ve özellikle lokasyonunu iyi seçmenizi öneriyoruz. Elbette EğitimAL Yurt Dışı Eğitim ve Danışmanlık olarak size bu konuda ücretsiz bir şekilde danışmanlık sağlıyoruz ve dil okullarıyla koordineli çalışarak size en uygun konaklamayı sunuyoruz. 

Bilgi İstek Formu