İngilizce Writing Becerinizi Geliştirmek için Uygulamanız Gereken 5 Adım

İngilizce yazım tekniğinizi geliştirmek için önerdiğimiz uygulamalara göz atabilirsiniz.


1) Sürekli okuyoruz, okuyoruz, okuyoruz

Yazma becerisini geliştirebilmek için sürekli okumalısınız. Metinleri okudukça kelime hazneniz gelişir, ayrıca kelimelerin nerelerde ve hangi kalıplarla kullanıldığını da görürsünüz. Bu iş için kendinize kısa bir vakit ayırsanız bile(1 saat, 2 saat bile değil sadece 15 dakika veya yarım saat) büyük gelişme kaydettiğinizi fark edecekseniz. Bu yüzden her fırsatta İngilizce metinleri okumaya çalışın. Bunun illa kitap olmasına gereke yok, dergiler veya İngilizce haberler bile olabilir.

2) Bilgisayarda değil elde yazın

Dijital ortamda yazmak insana daha kolay ve hızlı bir yol gibi gelebilir. Ama yazma becerinizi geliştirme sürecinde bilgisayardan ziyade kağıt kalem kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bilgisayar sizin yanlış yazdığınız kelimeleri otomatik olarak düzeltir ya da devrik cümlelerinizi işaretler. Ama elde yazı yazarken daha çok dikkat edersiniz, yeni bir kelime öğrenseniz bile kalem ile yazdığınız için daha akılda kalıcı olur.

3) İngilizce günlük tutun

Günlükler yıllardır kendimizi ifade etme ve duygularımızı kâğıda dökme konusunda iyi bir arşiv ve araç niteliğinde. Aynı şeyi İngilizcenizi geliştirmek için de yapabilirsiniz. Sadece beş dakikanızı ayırarak bu aktiviteyi yapmanız bile çok kısa sürede size katkı yapar.

4) Collocation’s kullanımı

Collocations, kombinasyon halinde kullanılan kelimelerdir. Bazen yazdıklarımız gramerde doğru olabilir ama bu İngilizceyi bilen, kulağı alışmış birine garip gelebilir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse Türkçe örnek verelim. “Kafadan atmak” kalıbını ele alalım. “Atmak” ve “fırlatmak” birbirine yakın anlamlara gelebilir ama “Kafadan fırlatmak”… Duyduğumuz ya da okuduğumuz zaman bize garip gelir. Aynı şey İngilizce’de de geçerlidir. Mesela “fast food”, “quick food” yazarsanız aynı anlama gelir ama kulağa doğal gelmez. Bu sebeple “Collocation”ları öğrenmeye bakın ve yazılarınızda da bunu uygulayın.

5) Kelime haznenizi güçlendirin

Ne kadar çok kelime bilirseniz yazı kaliteniz o kadar artar ve bir o kadar da akıcı yazarsınız. İngilizce metinleri okuyarak bu akıcılığı ve kaliteyi sağlayabilirsiniz. Ayrıca IELTS, TOEFL, PTE gibi sınavlarda da güçlü kelime haznesi yararınıza olacaktır. Bu avantajı genel kültür bilginizle beraber de kullanırsanız iyi bir sınav skoru alabilirsiniz.

Benzer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Akıcı İngilizce Konuşmanın 5 Yolu

IELTS Nedir ? Nasıl Hazırlanılır

Bilgi İstek Formu