Fransızca Dil Eğitimi ve Önemi


İngilizce bugün dünyanın en çok konuşulan dili olsa da, ikinci bir dil öğrenmek her zaman daha avantajlı olmuştur. Peki hangi dil ? Yani hangi ikinci dili öğrenirsem gerçekten işime yarar diye sorarsanız bunun cevabı hedeflerinize ve kariyerinize bağlı olarak değişebilir ama dünyanın geneline baktığımız zaman en önemli dillerden birinin de Fransızca olduğunu görürüz.

Fransızca neden önemli ? Çünkü Avrupa’yı geçtim dünyanın birçok ülkesinde resmi dillerden birisi de Fransızcadır. Özellikle Avrupa, Kanada, Belçika, İsviçre ve bazı Latin Amerika ülkeleri ile Afrika ülkeleri hala Fransızcayı resmi dil olarak kullanmaktadır.

fransızca dil eğitimi eğitimal yurtdışı eğitim

Başka bir önemi ise şundan kaynaklanıyor; özellikle akademisyenlik düşünüyorsanız ve sosyal bilimler ile ilgili akademik çalışmalar yapmak istiyorsanız Fransızca bilmenizin çok işinize yarayacağını söyleyebilirim. Çünkü Amerika’yı kuran kişiler arasında Fransız felsefesi ve düşünce tarzı çok önemli rol oynuyordu. Yine Sanayi Devrimi, Aydınlanma Dönemi ve Fransız İhtilali dönemlerinde Fransız düşünürlerin ve filozofların bugünkü Avrupa ve hatta Amerika kültürünü etkiledikleri de bir gerçektir. Bunun yanı sıra Jean Paul Sartre, Rene Descartes, Jean-Jacques Rousseau, Albert Camus, Roland Barthes, François Lyotard, Michel Foucault, Jacques Derrida gibi Fransız düşünürleri eserlerinin çoğunu Fransızca yazmıştır ve bu kişilerin eserlerini, düşüncelerini daha iyi incelemek için Fransızca bilmenin önemi büyüktür. Tüm bu açılardan bakıldığında Fransızca bilmenin bir akademisyen açısından veya özellikle sosyal bilimlerle alakalı araştırma yapmak isteyenler için ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçek… Çünkü bugünün dünyasını etkileyen düşünce yapılarını öğreniyorsunuz ve bu günümüzün sosyal, siyasi ve ekonomik sistemlerini daha iyi anlamanıza yardımcı oluyor.

Şunu da belirtelim; yurtdışı yüksek lisans programlarının çoğu bir yabancı dili şart koşmaktadır. Genelde istenilen dil İngilizce olsa da, ikinci bir dil bilmeniz ve bunun Fransızca olması sizin donanımınızın önemli bir göstergesi olacaktır.

Akademik programların yanı sıra Interpol, NATO, Birleşmiş Milletler, OECD, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi kurumların da resmi dillerinden birisi Fransızcadır. Yine bu kurumlara bağlı olarak çalışan tüm kurumlarda da Fransızca resmi dillerden biridir.

Fransızcanın ne kadar önemli olduğu artık rahatça anlaşılıyor. Peki Fransızca nasıl, nerede öğrenilir ?

Artık kulağa klişe gibi gelebilir ama hala geçerliliğini korur; “dil yerinde öğrenilir!” Yani Fransızcayı öğrenmek istiyorsanız, Fransızcanın resmi dil olduğu bir bölgede bunu öğrenmeniz gerekir. Bunun için dünyada ideal üç lokasyon var.

fransızca dil eğitimi

En baş yer tabi ki Fransa. Fransız kültürünün ana vatanı, bugün bile dünyayı etkileyen düşünce yapılarının ortaya çıktığı ülke. Burada Fransızca öğrenmeniz demek, sadece Fransızca dil kursunda gördüklerinizle değil, sokağa çıktığınızda, konakladığınız yerde, havaalanında, dükkanda, restoranda vs her yerde Fransızca konuşmanız anlamına geliyor. Her yerde Fransızca konuşmanızı geçtim, eğer yukarıda da bahsettiğim gibi ünlü düşünürlerin kitaplarını, eserlerini incelemek istiyorsanız ve bunları gerçekten anlamak istiyorsanız Fransa’daki dil okulları sizin için en ideal okullardır diyebilirim. Tabi birbirinden güzel ve her yanı ayrı bir hikâyeyle dolu Fransız şehirlerini görmek de cabası.

isviçre dil okulları

İkinci lokasyon ise İsviçre. İsviçre’nin bir sürü resmi dili bulunuyor ve bunlardan birisi de Fransızca. Özellikle İsviçre’nin Batısında bu dil sıklıkla konuşuluyor ve en az Fransa’daki kadar etkili dil eğitiminin olduğunu söyleyebilirim. İsviçre dil okullarına gitmek isteyen öğrencilerin Cenevre, Lozan, Montrö gibi şehirleri daha çok tercih ettiğini de belirteyim. Bunun dışında İsviçre’nin avantajı da şudur; dil okullarının bazıları ders programlarına ek olarak kayak, dağcılık gibi isteğe bağlı olarak alınabilecek kurslar sunmaktadır. Böylece dil eğitimi alırken aynı zamanda farklı aktivitelerle de ilgilenebilirsiniz. Kaldı ki bu tip aktivitelerle ilgilenmek Fransızca dil bilginizin de gelişmesine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

montreal fransızca dil okulları

Üçüncü ideal lokasyon ise Avrupa dışında; Kanada’da. Kanada’nın iki resmi dili var ve bunlar İngilizce ile Fransızcadır. İngilizce ülke genelinde daha sık konuşulurken Quebec bölgesinde de Fransızca en sık kullanılan dildir. Kanada her ne kadar soğuk bir ülke olsa da ülkenin sistemi soğuğa göre kurulmuştur ve sosyal yapısı da buna göre şekillenmiştir. Kanada’daki Fransızca dil okulları daha çok Montreal şehrinde bulunur ve bu şehrin Amerika’nın içinde bir Avrupa şehri olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Eğer gidecek olursanız diğer şehirlere nazaran daha fazla Avrupa tipi mimari görebilirsiniz. Eğer Kanada’da yüksek lisans ya da lisans eğitimi almak istiyorsanız Fransızca bilgisine sahip olmanızın çok avantajlı olacağını söyleyebilirim. Ayrıca yine Montreal’deki bazı dil okulları çift dil programı sunmaktadır. Böylece bir yandan İngilizce dersleri görürken aynı anda Fransızca dil eğitimi alabilirsiniz.

DELF-DALF Sınavları Hakkında Bilgiler

Fransızca dil bilginizi kanıtlayabileceğiniz ve hem iş başvurularında hem de akademik başvurularda kullanabileceğiniz iki sınav bulunmaktadır. Bunların adı DELF ve DALF’tır. DELF, Fransızca dilinde eğitim diploması anlamına gelmektedir. DALF ise İleri Seviye Fransızca Dili Diploması anlamına gelir. Bu sınavlar Fransız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılır ve yetkilendirme de yine bakanlık tarafından verilir. Fransız üniversitelerinde okumak istiyorsanız DELF B2 diploması aldığınız takdirde kayıt olabilirsiniz.

DELF-DALF Seviyeleri ise aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibidir;

fransızca delf seviyeleri eğitimal yurtdışı eğitim

Ayrıca şunu belirtmeden de geçmeyeyim; eğer Fransa’da yüksek lisans veya lisanstan sonra kalmak, orada iş bulmak ve yaşamak istiyorsanız kesinlikle iyi seviyede Fransızca bilmeniz gerekmektedir. Bunun dışında sadece İngilizce ile iş fırsatları çok kısıtlı olacaktır ve sosyo-kültürel açıdan da kendinizi rahat hissedememenize neden olacaktır.

Sonuç olarak; Fransızca dünyadaki en önemli dillerden birisi ve bilmeniz durumunda dünyanın bir çok yerinde size iş kapısını aralayacak bir dil. Bunun yanı sıra akademik alanda ilerlemeniz halinde kesinlikle sizi bir değil birkaç adım öne taşıyacak bir dildir. Hepsini geçtim Fransızca cidden güzel bir dildir, gerçekten güzel ve öğrenmeye değer bir dil :)) EğitimAL Yurtdışı Eğitim’den yurtdışı Fransızca dil okulları ve sınavlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. 

Yazan : Kaan Aytaçoğlu

Bilgi İstek Formu