Amerika Dil Eğitimi


Amerika, neredeyse her öğrencinin gitmek istediği ve eğitim almak istediği bir ülke. Onu bu konuma getiren çok sayıda etken var, mesela yeni teknolojilerin hep Amerika’dan dünyaya yayılması, kültürel açıdan tam bir çeşitlilik olması ve tabi ki eğitim alanında dünyanın en iyi hocalarına, en iyi okullarına ev sahipliği yapmasıdır.

Amerika, çok fazla insana ev sahipliği yapmaktadır ve bu insanlar yalnızca belli yerlerden değil, dünyanın her yerinden gelmektedir. Dolayısıyla Amerika’ya gittiğiniz zaman sadece iyi eğitim değil, kültürel olarak da kendinizi geliştirirsiniz. 

amerika dil okulu eğitimal yurtdışı eğitim

Peki; neden Amerika dil okullarını tercih edelim ? Yukarıda da bahsettiğim gibi Amerika kültürel anlamda çok geniş bir ülke olduğu gibi seçeneğin de çok fazla olduğu bir ülke. Bu sebeple Amerika’da neredeyse her şehirde bir dil okulu bulunuyor ve bu okullar çok sayıda program barındırıyor. Bu, Amerika’yı en cazip kılan seçeneklerden birisi, ancak gidilecek şehri, okulu ve sosyal ortamı iyi ölçmek gerekiyor.

Neye göre dil okulunu seçeceğiz ? Kaliteli olup olmadığını nasıl anlayacağız ? ACCET,  AAIEP, ALTO gibi kaliteyi ölçen kurumlar vardır. Bir okulun bu kalite kontrol kurumlarından birine üye olması demek, okul müfredatı, öğrenci-okul ilişkileri, öğretmen ve sınıf, kafeterya, konum gibi fiziksel ortamlar bakımından belli bir takım standartları aşmış olduğu anlamına gelir.

ilsc dil okulları eğitimal yurtdışı eğitim

Dil okulunu seçme bakımından bir diğer kriter de size bağlıdır diyebiliriz. Amerika’da dil okulları neredeyse ülkenin tüm eyaletlerine ve bölgelerine dağılmıştır. Ancak her şehir sosyal, kültürel anlamda birbirinden farklıdır.

Daha önce Amerika’nın her bölgesinde dil okulu bulunduğunu belirtmiştim. Fiyatlar da bulunduğunuz bölgeye, okula göre elbette değişiyor ama şehirlerin de giderler konusunda ciddi katkıları söz konusu. Örneğin; New York, Los Angeles, San Francisco gibi şehirler de hayat daha pahalı ama yapılacak şeylerin de sayısı bir o kadar pahalı. Ama Boston, Washington ve Chicago, yaşam giderleri nazaran daha ucuz şehirlerdir.

Bu şehirler haricinde Santa Monica, Santa Barbara, Irvine, Philadelphia gibi şehirler daha ucuzdur. Ama şunu söylemeden de geçmek istemem; elbette bu konuda EğitimAL Yurt Dışı Eğitim olarak size her zaman yardımcı oluyoruz ama gideceğiniz şehrin sosyal hayatını ve ulaşım imkanlarını da inceleyerek gitmeniz yararınıza olur. Sonuçta Amerika’da dil eğitimi almaya gidiyoruz ama sosyal ve kültürel olarak da kendimizi geliştirmek durumundayız. Bu durumda şehirlerin lokasyonu, barındırdığı sosyal ortamlar da çok önem taşıyor. 

amerika dil eğitimi eğitimal yurtdışı eğitim

Amerika’da Ne Tür Programlar Bulunur ?

Amerika dil okullarında 3 yaşından itibaren tüm yaşlara hitaben yurt dışı eğitim seçenekleri bulunmaktadır.

Genel İngilizce : Genel İngilizce programları yabancı dilini geliştirip bir yandan da gezmek, kültürü tanımak ve güzel vakit  geçirmek isteyen kişiler için çok uygun programlardır. Seviyenizin ne olduğu fark etmez, en alt seviyeden en üst seviyeye kadar bile eğitim görebilirsiniz. Bu programlarda okuma, yazma, dinleme ve konuşma yeteneklerini geliştirmeye odaklanılır. 20 saatlik Genel İngilizce programları olduğu gibi 25 saatlik programlar da bulunmaktadır.

Yoğun İngilizce : Yoğun İngilizce programları ile İngilizcenizi daha hızlı bir şekilde ilerletebilirsiniz. Kelime bilgisi ve gramerle kalmaz, akıcı konuşma ve etkili yazım tekniklerini de öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu programlarla beraber dilerseniz İş İngilizcesi ya da IELTS, TOEFL Hazırlık programlarını da alabilirsiniz. Programlar haftalık 30 saatlik ya da 35 saatlik programları tercih edebilirsiniz. Programlar ve ders süreleri okuldan okula değişmektedir.

IELTS Hazırlık Kursları : IELTS, kısaca bahsetmek gerekirse eğer; İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Avrupa üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler için zorunlu bir sınavdır. Öğrencilerin İngilizce bilgisi bu sınav sayesinde ölçülür. IELTS hazırlık kurslarında da daha çok akademik anlamda bir İngilizce dil eğitimi görürsünüz.

TOEFL Hazırlık Kursları : TOEFL da IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavıdır ve daha çok Kuzey Amerika üniversiteleri tarafından kabul edilir. IELTS kurslarında olduğu gibi akademik seviyede okuma, dinleme, konuşma pratiği yaptırılır. Aslına bakarsanız IELTS ile birbirine benzeyen sınavlardır. Sadece bir takım detaylar konusunda birbirinden ayrılırlar. Yine TOEFL hazırlık kurslarında online TOEFL simülasyonları da yapılmaktadır.

İş İngilizcesi Kursları : Günümüzün rekabetçi ve küreselliği hedefleyen iş dünyasında öğrenilmesi gerekenlerden biri de İş İngilizcesi. Tabi ki, iş dünyasının bel kemiği diyebileceğimiz Amerika Birleşik Devletleri’nde de İş İngilizcesi kursu alabilirsiniz. Genel İngilizceden farklı olarak iş hayatına ya da akademik hayata yönelik kelimeler, cümleler ve terimler gösterilmektedir. İş İngilizcesi kursları sınıflar da verildiği gibi kimi zaman direk iş yeri ortamında da verilmektedir.

Yaz Okulu : Özellikle küçük çocuklar ve gençler için yaz okullarında İngilizce dil eğitiminin yanı sıra okul dışı aktiviteler de sıklıkla yapılmaktadır. İngilizce haricinde öğrenciler kendi ilgi alanlarına aktivitelerde bulunma ve kendilerini geliştirme imkanı bulurlar. Bu kurslardan bahsetmek gerekirse; mesela çocuk sporla ilgili olabilir, müziğe karşı ya da görsel sanatlar hakkında ilgisi olabilir veya bunlardan birkaçına ilgisi olabilir. Dersler haricinde bu alanlarla ilgili aktivitelere ve gezilere katılarak sosyo kültürel açıdan kendini geliştirdiği kadar yabancı dil konusunda da özgüven kazanır.​

kaplan san diego yaz okulları

Yukarıdaki kurslar haricinde Amerika’daki üniversitelere giriş için zorunlu olan GRE ya da GMAT kursları da bulunmaktadır. Özellikle işletme, yönetim ve pazarlama gibi bölümlere girecek olursanız GMAT sınavına hazırlanmanız gerekir. Bu tip sınavlar yabancı öğrencilerden değil, Amerikan vatandaşı olan öğrencilerden de istenmektedir.

Nerede Konaklanabilir?

Amerika’da dil eğitimi süreci boyunca öğrencilerin en çok önem vermesi gereken konulardan birisi de konaklamadır. Tüm dünyada olduğu gibi Amerika’da da yaygın olan konaklama türleri aile yanı, yurt ya da öğrenci evleridir. Gittiğiniz şehre göre bu üç konaklama türünün avantajları değişmektedir. Nereye gidecek olursanız olun, EğitimAL eğitim danışmanlarımızla birlikte karar verebilirsiniz. Eğitim danışmanlarımızın tamamı bu konuda gerçekten uzmandır ve okul temsilcileriyle tam koordineli şekilde çalışırlar.

Amerika'daki dil okullarından biri olan ELS Boston'a ait bir tanıtım videosu

Sonuç olarak Amerika’da dil eğitimi almak kişiyi dil açısından da zenginleştiriyor ama bununla kalmayıp aynı zamanda kültürel zenginliği de geliştiriyor. Bunun sebebi aslında belli, çünkü Amerika dünya ekonomisine yön veriyor, çok fazla iş gücü çekiyor ve bunu yaparken aynı zamanda kültürel çeşitlilik anlamında sürekli gelişiyor. Dolayısıyla Amerika’nın neresine giderseniz gidin, dilinizi geliştirdiğiniz gibi kültürel anlamda da kendinizi geliştirirsiniz. Son olarak aşağıya Özgürlük Anıtı ve gün batımı fotoğrafını bırakarak yazıyı noktalıyorum :)

özgürlük anıtı eğitimal yurtdışı eğitim

Bilgi İstek Formu