Almanya'da Lisans ve Yaşam


Almanya’yı nasıl tanıyoruz ? Otomobil tutkunları için sağlam ve güçlü otomobiller, mühendisler için tam bir sanayi devi, tarihçiler için tarihe damga vuran bir ülke… Bu liste daha uzayıp gider, ancak Almanya’nın çok iyi olduğu başka bir konu var, o da eğitim. Bu yazıda Almanya’da lisans eğitimini ve diğer detayları anlatmaya çalışacağım.

Önce Almanya’da üniversite için şartlarla başlayayım. Aslına bakarsanız çok basit bir şart var. Türkiye’de üniversite sınavına girip YÖK’e bağlı üniversitelerden birinden 4 yıllık bölüm için okumaya hak kazanmanız gerekiyor. Tabi şöyle bir detay da var; Almanya’da hangi bölümü okumak istiyorsanız, Türkiye’de de o bölümü kazanmanız gerekiyor. İngilizce bölümler de var, Almanca bölümler de var. Ancak İngilizce bölümlerin ücretleri Almanca bölümlere göre daha yüksek oluyor. Eğer Almanca bilmiyorsanız 1 yıllık hazırlık eğitimi alıp daha sonra okula devam edebilirsiniz.

almanya üniversiteleri egitimal yurtdisi egitim

Neden Almanya’da üniversite eğitimi almalıyım diye soracak olursanız; ilk başta maliyet konusu geliyor. Almanya’da çoğu üniversite ücretsiz, ücret alınsa bile yıllık harçlar 0-1000 Euro arasında değişiyor. Aylık yaşam gideri ise 700-750 Euro arasında değişiyor, tabi tercihlerinizde bu maliyetler de etkili olacaktır.

Neden Almanya’da eğitim almanız gerektiğine gelince. Öncelikle Almanya bir sanayi ülkesi ve sistemlerin tamamı da buna göre işliyor. Buna eğitim de dahil. Sadece mühendislik bölümleri de değil, işletme ve sosyal bilimlerle alakalı da olsa tüm bölümler de prestijli bir eğitim alıyorsunuz. Böyle bir eğitimden çıktığınız zaman da her yerde aranan ve tercih edilen biri haline geliyorsunuz.

İkinci neden ise başvuru kolaylıklarıdır. Ne açıdan kolay derseniz eğer, başvuru süresinin ve kabulünün(ya da cevabının) kısalığı, ekonomik olması, ÖSYM sonucunuzun etkili olması vs gibi unsurlar Almanya’da başvuruları kolay hale getirmektedir. Tabi kabul alma konusu sizin başarılarınıza, belgelerinize ve üniversitenin değerlendirme sürecine bağlıdır.

Sonuç olarak başvuru evraklarınızı eksiksiz şekilde vermeniz durumunda, üniversiteden şartlı kabul belgenizin gelmesi 3 ila 6 hafta arası bir zaman alacaktır. Almanya vize başvurunuzun sonuçlanması ise 4 ila 6 hafta sürer, dolayısıyla işlemlerinize en az 2 hatta 3 ay öncesinden başlamanız yararınıza olur. Sonradan sıkışmamak için.

Gelelim Almanya’daki yaşam giderlerine. Çünkü gidecek öğrencilerin aklında ve velilerde haklı olarak en çok bu soru var ve değinmeden geçilmeyecek bir konu olduğunu düşünüyorum.

Almanya’da öğrenciler normal şartlarda 550-650 Euro arasında geçinebiliyor. Almanya’da üniversite eğitimi aldığınız takdirde devlet size yasal olarak çalışma izni vermektedir ve bu şekilde de bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Konaklamanız için kampüslerde ve kampüs dışında çok sayıda alternatif mevcuttur. Kampüs yurtlarında aylık olarak 120-200 Euro gibi ücretlerle kalabilirsiniz. Tabi sunulan konaklama imkanlarına göre de bu fiyat değişebilir. Kampüs dışındaki yurtlarda 180-300 Euro aralığında fiyatlarla kalma imkanı bulabilirsiniz. Ancak şöyle de bir seçenek var; oraya gittiniz, iyi arkadaşlıklar edindiniz ve karşınızdaki kişiye güveniyorsunuz. Hal böyleyken eve de çıkabilirsiniz. Tabi evlerin kiraları şehirden şehre(ya da bölgeden bölgeye) değişiyor. 3+1 evin kirası 500-1200 Euro aralığında diyebilirim.

almanya öğrenci konaklama ve yurtlar

Şehir içinde ulaşım için indirimli öğrenci kartı çıkarabilirsiniz. Bu kartla her türlü metro, tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bir öğrenci aylık ortalama 50-60 Euro kadar ulaşıma ücret ödemektedir.

Beslenme konusuna gelecek olursak; üniversite yemekhanelerinde günlük 5-7 Euro fiyatlarla yemek yiyebilirsiniz. Yine şehirlerde öğrencilerin yemek yiyebileceği ve takılabileceği çok sayıda restorankafe bulunmakta. Buraları da değerlendirebilirsiniz.

Tabi yemek yapma imkanınız varsa, ev yemeği yiyerek ya da yemeğinizi evden götürerek beslenmenizi çok daha ucuza getirebilirsiniz(belki biraz da sağlıklı hale J)  

Almanya’da Bir Öğrenci Olarak Çalışmak

Almanya’da üniversite okumaya gittiğiniz taktirde Almanya öğrenci vizesi alırsınız. Öğrenci vizesi size haftada 20 saat, yılda da 120 iş günü çalışma hakkı tanır. Bu sınırları aşmanız ve bunun tespit edilmesi halinde başınızın derde girebileceğini de açıkça söyleyeyim. Yani sınır dışı etmeye kadar varan bir prosedür bulunmaktadır.

almanya üniversiteleri

Peki Almanya’da ne şekilde çalışabilirsiniz ? Werkstudent, Aushilfe, Hilfswillig olmak üzere üç farklı çalışma şekli mevcuttur.

Werkstudent : Almanya’da öğrencilerin çoğu werkstudent kapsamında çalışır. Bu şekilde de eğitim bütçesini düzenler. Bu işlerde çalıştığınız takdirde saati ortalama 10-14 Euro kazanırsınız. Tabi tamamen ortalama bir rakam bu, işverenin tutumu, firma ve şehre göre de değişebilir. Werkstudent bir öğrenci olarak kendi işinizde çalışmanız size okul sırasında deneyim kazandırır ve mezuniyet sonrası iş bulma ihtimalinizi de arttırır.

Aushilfe: Almanya’ya bir öğrenci olarak ilk kez gittiğinizde çalışabileceğiniz sistemdir. Yani kendi işinizden ziyade temizlik işleri, bulaşık, fast food, komilik tarzı işlerdir. Bu işlerin saati de 6-10 Euro arasında değişir. Almanya’ya ilk gittiğiniz zaman Almancanız yeterli değilse ya da kendi okuduğunuz bölümle ilgili gerekli yeterliliklere sahip değilseniz bu işlerde çalışabilirsiniz.

Hilfswillig : Üniversitelerdeki gönüllü çalışma sistemidir. Yani kütüphaneler, öğrenci işleri ya da okuma-aktivite salonları gibi birimlerde çalışmak bu sınıfa girmektedir.

almanya üniversiteleri yurtdışı eğitim

Peki benim önerim nedir ? Öncelikle gittiğiniz ülkenin dili Almanca ve orada iyi bir iş bulabilmek için ya da kendi alanınızla ilgili deneyim kazanabilmek için Almanca öğrenmek durumundasınız. Okulunuzun ilk senesinde zaten henüz yeterli bir donanıma sahip olamayacağınız ya da ülkede yeni olduğunuz için garsonluk, komilik, fast-food restoranları tarzı bir yerde iş bulabilirsiniz, böylece en azından kendinizi finanse etmiş olursunuz. Ama bu sırada Almanca dil bilginizi de geliştirmeye bakın ve en azından 1.sınıfın sonunda Almancada belli bir seviyeye gelmiş olun. Bundan sonraki süreçte, yani 2. 3. Ve 4.sınıflarda kendi bölümünüzle ilgili işlere part time başvuru yapmaya çalışın. Özellikle bunu Almanya bir sanayi ülkesi olduğu için söylüyorum; eğer mühendislikte okuyan bir öğrenciyseniz BMW, Audi, Volkswagen Group, Mercedes, Bosch, MAN, Neoplan gibi firmalarda part time iş ya da staj imkanlarını araştırmanızı öneririm. Böyle bir yerde staj ya da çalışmanın size nasıl bir yararı olur ? Üniversite yıllarınızda bu şirketlerde part time çalıştığınız takdirde verimli ve iyi çalıştığınızı kanıtlarsanız üniversite bittikten sonra da iş vereninizle anlaşıp tam zamanlı çalışabilirsiniz. Tam zamanlı çalışmasanız bile, üniversite bitip Türkiye’ye döndükten sonra kariyeriniz açısından ne kadar avantajlı bir konumda olacağınızı söylememe gerek yok.

Nereden iş bulacağım ? Bunun için bakmanız gereken belli yerler var. Öncelikle üniversitelerin ilan panoları ve kariyer merkezleri, gazeteler ve ülkemizde olduğu gibi kariyer siteleri sizin için iyi bir kaynak oluşturur.

Üniversiteden sonra Almanya’daki iş piyasasını da anlatmak isterdim ama onu başka bir blog konusu olarak saklayayım.

Sonuç olarak; Almanya’da üniversite okumak size çok şey katacak. Hem bilgi anlamında, iyi değerlendirirseniz kariyer anlamında çok büyük katkılarını göreceksiniz. Bu süreçte biz de EğitimAL olarak size her türlü danışmanlık hizmetini vermeye hazırız, bu konuda çekinmeden bize danışabilirsiniz. 

Yazan : Kaan Aytaçoğlu

Bilgi İstek Formu