Akdeniz Cenneti Malta'da Dil Eğitimi


Malta… Dil okulu denilince akla ilk gelen ülkelerden birisi! Amerika ve Kanada’yı uzak bulan ve İngiltere için ise bütçesini zorlamak istemeyen Türk öğrenciler için Malta, hem yakınlığı hem de hesaplı oluşuyla dil eğitimi konusunda öne çıkan ülkelerden biridir.

malta dil eğitimi

Güney Avrupa’da bulunan bu küçük adalar ülkesi, Malta, Gozo ve Comino isimli üç adanın birleşiminden meydana gelmektedir. Ülkenin şuanki başkenti Valletta’dır. 1964 yılına kadar İngiliz sömürgesi olarak kalmış bu adalar ülkesinde ana diller İngilizce ve Maltacadır. Ana dillerinin yanı sıra coğrafi yakınlık sebebiyle ada nüfusunun hemen hemen %80’i İtalyanca konuşabilmektedir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olan Malta’da 2008 yılından itibaren para birimi olarak EURO kullanmaktadır. Nüfusu 450.000 civarındadır fakat çok fazla turist alan bir ülke olduğu için dönemsel olarak nüfus artışı göstermektedir. Malta iklimi için tipik bir Akdeniz iklimi diyebiliriz. Kışlar sıcak ve kurak yazları ılık ve yağışlıdır.

Malta yılda 80.000 üzerinde dil eğitimi öğrencisi ağırlamaktadır. Malta’da dil eğitimini cazip kılan faktörlerin başında konumu ve iklimi gelmektedir. İstanbul’a sadece iki buçuk saat mesafede bulunan Malta, ülkemize en yakın dil eğitimi merkezidir diyebiliriz. Ayrıca iklim olarak da Türkiye ile benzerlik göstermesi, özellikle ilk kez tek başına yurt dışına çıkan öğrencilerin, yeni bir ülkeye alışmasında kolaylık sağlamakta ve alışma sürecini hızlandırmaktadır.

malta ingilizce kursları

İklim ve konumun yanı sıra, Malta okul ücretleri ve yaşam maliyetleri olarak İngilizce eğitimde en uygun ülkedir. Küçük bir adalar ülkesi olan Malta’da dil eğitimi en büyük ve önemli sektörlerden biri haline gelmiştir. Malta’da 40’ın üzerinde devlet tarafından onaylanmış dil okulu bulunmaktadır. Bu okulların 17’sinin FELTOM akreditasyonu bulunmaktadır. Dolayısıyla yerel ve zincir pek çok dil okulu bulunduğundan, öğrenciler her bütçeye uygun bir okulda dil eğitimi alabilirler. Okul ücretleri ile birlikte küçük bir ülke olması sebebiyle, konaklama, ulaşım, yeme, içme gibi temel yaşam giderleri de Malta’da çok uygundur.

Malta uzun sahil şeridi, Avrupa’nın en iyi dalış merkezlerinden biri olması, coğrafi özellikleri, yüzme, kaya tırmanışı, dalış, trekking gibi doğa sporları ve aktivitelerine imkan tanıyan zengin coğrafyası, rüstik ve barok mimari ile inşa edilmiş kendine has evleri ve görkemli kiliseleri, Arap, İtalyan ve malta lezzetlerini harmanlayan egzotik ve alışılagelmişin dışındaki mutfağı, Mısır piramitlerinden bile eski olduğu düşünülen Ggantija tapınakları gibi zengin arkeolojik yapısı ve tarihi dokusu ile Malta, hem dil öğrenebileceğiniz hem de kendinizi kültürel ve sportif anlamda geliştirebileceğiniz bir ülkedir.
Malta’nın Schengen bölgesi dahilinde olması bir diğer avantajlarındandır. Böylece öğrenciler, eğitimleri boyunca, okul tatillerinde ve hafta sonlarında, vizeleri süresince diğer Avrupa ülkelerini de rahatlıkla ziyaret edebilirler.

malta dil okulları

Malta’da dil okullarında hemen hemen her programda ve tüm düzeylerde eğitim verilmektedir. Öğrenciler bu programlarda 2 haftadan 50 haftaya kadar diledikleri sürede eğitim alabilirler. 

Programları birkaç kategoride sıralayacak olursak;

  • Genel İngilizce Programları
  • Yoğun İngilizce Programları
  • IELTS / TOEFL Hazırlık Programları
  • University Pathway Programları
  • Summer Camp Programları (genelde 7-17 yaş aralığındaki öğrenciler için)
  • Mesleki İngilizce Programları
  • Akademik yıl İngilizce Programları

Öğrenciler seviyelerine ve ihtiyaç durumlarına göre bu programların, kendilerine en uygun olanından yararlanabilirler. Zamanla eğitim süreleri boyunca programlarını başka programlar ile de değiştirebilirler. Her sene artan rekabet ile, Malta dil okulları hem kampüs olanakları hem de eğitim kalitesi olarak günden güne gelişim göstermekte ve cazip dil öğrenme merkezi olma özelliğini korumakla kalmayıp aynı zamanda sağlamlaştırmaktadır. 

malta eğitimal yurtdışı eğitim

Konaklama açısından da Malta öğrencilere pek çok alternatifler sunmaktadır. Öğrencilerin eğitimleri boyunca aile yanında, okul yurtlarında, pansiyonlarda veya otellerde, oda kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon, tek kişilik veya iki veya daha fazla kişilik odalarda konaklama imkânı bulunmaktadır. Ayın zamanda uzun dönem kalacak öğrenciler Malta’da ev kiralayabilirler. Evler en kısa olarak 6 aylık kiralanabilmektedir.

malta dil eğitimi yurtdışı eğitim

Malta’da dil eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin Malta vizesine ihtiyaçları vardır. Sadece yeşil pasaportu bulunan öğrenciler 90 güne kadar vize almadan Malta’da eğitim alabilirler. 90 günü geçen eğitimlerde yeşil pasaportu bulunan öğrencilerin de vizeye başvurmaları gerekmektedir. Yeşil pasaportu bulunmayan tüm öğrencilerin mutlaka vize almaları gerekmektedir. 

EğitimAL danışmanları olarak okul ve bölge seçimi, okul kayıt aşaması, vize süreci, eğitim süreci ve ülkeye dönüşe kadar her aşamada öğrencilerimize 360 derece ücretsiz hizmet sağlamaktayız.

Yazan : Sena Akdaş / EğitimAL Suadiye

 

Bilgi İstek Formu