Aile Yanı Konaklama İçin Öneriler


Yurt dışı eğitimde konaklama, eğitimi doğrudan etkileyen unsurlardan birisidir. Öğrenciler ve aileler ilk başta aile yanı konaklamaya biraz çekimser yaklaşırlar, özellikle “Aile güvenilir mi?”, “Temizler mi?” “Evin konum iyi mi?” gibi bir çok soru sorulur, ki aslında bu soruyu sormak da aileler haklıdır. Öğrenci nereye giderse gitsin, gidilen yurt dışı olduğu için ve kimi zaman arada saatlerce ve millerce fark olduğu için her şeyin en baştan bilinmesi ve öğrenilmesi önemlidir. Ama şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki; aile yanı konaklama, yabancı dili geliştirme açısından belki en iyi seçeneklerden birisidir. Çünkü aile yanı konaklama demek; direk olarak kültürü tanımak, iletişim kurmak ve o yabancı kültürle anlaşmak demektir.

Bu anlamda öğrencilere aile yanı konaklamaya gittikleri zaman anımsayabilecekleri ve kullandıkları taktirde kaliteli vakit geçirebilecekleri tavsiyelerim var.

1-) HEDİYE ÖNEMLİ

Birincisi; hediye almanız. Aslında bu biraz benim huyumdur, eğer yabancı bir yere gidiyorsam yanımda hep hediye anlamında bir şey götürmek isterim. Ama bu huyumun iyi sonuçlarını çok yerde aldım, İsveç’te, İtalya’da, Norveç’te, Kanada’da, Amerika’da vs. hediye götürdüğüm bir çok aile ve okulla aram hep iyi oldu. Bu sebeple önerim, çok küçük, ucuz bir hediye de olsa hediye almanız. Çünkü bu iletişimde iyi bir başlangıç demektir.

2-) İLETİŞİM KURMAKTAN KAÇINMAYIN

İkinci önerim yine iletişimle alakalı. Aileyle ilk tanıştığınız zaman iletişim kurmaktan kaçınmayın. Kendinizi anlatın, konuşun, sohbet etmeye çalışın ve eğer sevmediğiniz, hoşlanmadığınız yemekler varsa söylemekten çekinmeyin. Sonuçta damak zevkleri farklı olabiliyor, kimileri et sevmez kimileri deniz ürünleri sevmez, kimisi de her yemeği yer. Siz hangi kategoride olursanız olun, bunu aileye bildirin. Sonradan sevmediğiniz bir yemekle karşılaştığınızda o yemeği yemezseniz nahoş bir durum olabilir. Bunun yerine daha en baştan onlara kibarca neyden çok hoşlanmadığınızı ya da neyi çok sevdiğinizi söyleyin.

3-) KÜLTÜREL FARKLILIKLAR

Üçüncü konu ise kültürel farklılıklar. Karşımızdaki bir Alman, Kanadalı, Fransız, İtalyan ya da İskandinav olabilir. Dolayısıyla televizyon izleme alışkanlıklarından tutun, yemek saatlerine, müziklere kadar farklılık gösterebilir her şey. Bunları kendinize dert edinmeyin, sonuçta orada geçici olarak kalıyorsunuz ve zamanınızı bunu düşünerek geçirmek ve boşa harcamak istemezsiniz. Bunun yerine anın tadını çıkarın. Beğenseniz de beğenmeseniz de bir kültür tanımış olursunuz ve genel kültürünüz artar.

4-) AİLENİN SAATİNE UYUM GÖSTERİN

Ve zaman. Zaman dediğim şey saatler. Mümkün mertebe akşam yemeklerinde evde olmaya çalışın. Eğer ailenin ya da okulun size söylediği bir son dışarı çıkma saati varsa bunu da dikkate alın. Öte yandan aile yanı konaklama; evet bir konaklama. Ama bunu bir otel gibi değil de, bir tanıdığınızın yanında kalıyormuş ya da gerçekten ailenizle kalıyormuşsunuz gibi düşünün. Eğer yemeğe gelemeyecekseniz bunu ailenize bildirin. Bunun dışında eğer gece geç bir saatte eve dönecekseniz bunu aileye söyleyin. Sonuçta o aile sizi, gittiğiniz ülkede korumak ve barınmanıza yardımcı olmak için seçildi. Sizi merak ediyor olabilirler, gelmediyseniz endişe duyabilirler ve hatta anneniz babanız gibi sizi arayabilirler, “Neden gelmedin ?” diye. Bu sorular gayet normal, garipsemeyin ve onlara neden gelemediğinizi ya da gelemeyeceğinizi açıklayın.

5-) BİRAZ DİKKAT

Ne yaptığımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim gibi, aile yanı konaklama bir otel-pansiyon türü bir konaklama değil. Örneğin; odanızı toplu tutmak, banyoyu uzun süre işgal etmemek, marketten dönen birini görünce poşetlere yardım etmek vs. Bunlar aileyle ilişkileriniz açısından önemli ve bunlara dikkat eden biri olduğunuzu göstermek inanın ailenin de çok hoşuna gidecektir ve sizinle olan diyaloglarına doğrudan olumlu yansıyacaktır. Kaldı ki bunlar aslında sadece yurt dışında değil, kendi ailenizle kalırken de yapsanız iyi olacak şeylerdir smiley

6-) AKTİVİTELERE KATILIN

Ailenizin yaptığı aktivitelere katılın. Mesela onlarla beraber bir şey izlemek, maç seyretmek, markete gitmek gibi aktiviteler hem aranızdaki bağı kuvvetlendirir hem de dil pratiği yapmanızı sağlar. Elbette arkadaşlarınızla da dışarı çıkacaksınız ama aileyi de ihmal etmemelisiniz.

7-) PROBLEMLERİ SOĞUKKANLILIKLA ÇÖZÜN

Bu maddeyi bilerek sonlara bıraktım, çünkü önemli; bir problem olduğunda nazik ve dürüst olun. Kendi kan bağı olan ailemizle bile aramızda çatışmalar olabilmektedir ve bu tip durumlarda yıkıcı olmaktansa yapıcı olmak, sakin kalabilmek çok önemlidir. Burada şu detayı da hatırlatayım; baktınız aileyle olan problemi gideremiyorsunuz, okulunuzun konaklama birimine kesinlikle başvurun, onlara durumu anlatın ve ailenizin değiştirilmesini sağlayın. Ancak bazı durumlar vardır ki; oturup tekrar düşünmeniz daha iyi olur. Yukarıda bahsettiğim gibi; her ailenin, her okulun ve her ülkenin kuralları vardır. Bu kurallara karşı gelmeniz, örneğin; aileye neden geç geldiğinizi ya da geç geleceğinizi bildirmezseniz, bu durumda okulun veya ailenin yapabileceği bir şey yok. Okul sizi başka bir ailenin yanına taşısa bile yine benzer sorunlarla karşı karşıya kalırsınız ve eğitim süreciniz tabiri caizse mahvolur. Eğitim zamanınızı iyi değerlendirmek ve öğrendiklerinizi, eğlencenizi maksimize etmek için bu tip kuralları da göze almanız gerekir.

8-) İLETİŞİMİ SÜRDÜRÜN

Son maddeyi ise yine iletişimle kapatacağım(iletişim fakültesi mezunu olmamdan mütevellit herhalde, her konuyu iletişime bağlıyorum). Eğer aileyle iyi anlaştıysanız onlarla iletişiminizi asla koparmayın. Yurt dışı eğitim sektörü bir sürü harika bağlar kurup dönen nice insanlar gördü. Hayatınız boyunca sürecek yeni dostluklar edinirsiniz ve kim bilir, bir gün o ülkeye tekrar gittiğinizde parayla değil, direk dost misafir olarak kalabileceğiniz bir çatı olur ya da o insanlar bir gün Türkiye’ye geldiğinde tekrar görüşüp hasret gidereceğiniz dostlarınız olur.

Kısacası aile yanı konaklama, kuralları olduğu kadar avantajı da çok çok fazla olan bir konaklama türüdür. Üstelik çok kaliteli vakit geçirme imkanı da vardır ve hiç bitmeyecek dostluklara da gebedir. Elbette her konaklama türünün kendine göre çok iyi özellikleri var, ama aile yanı hep başka gibi gelmiştir. Kültürün direk içindesiniz, her an pratik imkanınız var. Adeta oranın bir vatandaşı gibisiniz. Dolayısıyla aile yanı konaklama avantajlı bir seçenek olarak kalmaya devam edecek.

Yazan : Kaan Aytaçoğlu

Bilgi İstek Formu