A Level Nedir ?


A Level, İngiltere’de lise diplomasıdır ve dünyada uluslar arası geçerliliğe de sahiptir. Dünyada ün yapmış Cambridge, Oxford, Stanford, Yale, MIT ve Harvard gibi üniversiteler de A Level diplomasını kabul etmektedir.

A Level programının süresi 2 yıldır. Öğrenciler bilim, edebiyat, fen, sosyal bilimler ve sanatla ilgili her türlü konudan ders alabilme özgürlüğüne sahiplerdir. Ancak alınabilecek ders sayısı minimum 3 maksimum 5’tir.

Yukarıdaki bilimlerden bağımsız olarak, eğer çok iyi bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız, örneğin; Cambridge, Oxford, MIT, Harvard vs gibi; fen, tıp, mühendislik alanlarında matematik, fizik, kimya, biyoloji dersleri; işletme, beşeri bilimler ve hukuk için ise matematik, muhasebe, psikoloji, İngiliz edebiyatı gibi dersler almanız gerekmektedir.

Yabancı öğrenciler İngiliz üniversitelerinde lisans eğitimi alabilmek için 1 yıllık Foundation programa kayıt olmak zorundadırlar. Ancak Cambridge ve Oxford gibi köklü ve büyük üniversiteler Foundation programı ile girişi kabul etmemektedir ve aynı zamanda A Level programını da şart koşmaktadırlar. Birinci yıl olan AS Level’da öğrenciler dört ders seçerler. İkinci yıla gelindiğinde ise, yani A2 seviyesine, öğrenciler yine ders seçimi yaparlar. Her iki senenin sonunda da Haziran ayında yapılan sınavlar yapılır, eğer sınavdan geçilemezse Ocak ayında tekrar sınava girilebilir. Program sonunda başarılı olmak için öğrencilerin 4 dersten başarılı not alması gerekmektedir.

Dersleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz

İngiliz Dili ve Edebiyatı Beşeri ve Sosyal Bilimler Dil Eğitimi Matematik Fen Bilimleri
İngiliz Dili ve Edebiyatı Teoloji Çince Matematik Biyoloji
İngiliz Edebiyatı İktisat Fransızca İleri Seviye Matematik Kimya
Medya Çalışmaları Tarih Almanca   Çevre Yönetimi
  İslam Çalışmaları Japonca   Gıda Çalışmaları
  Hukuk Portekizce   Deniz Bilimi
  Psikoloji İspanyolca   Fizik
  Sosyoloji Hinduca   Fizik Bilimi

*Tablo Cambridge Üniversitesi'nin A Level programına göre hazırlanmıştır.

Tabloyu ise şöyle açıklayabiliriz. Örneğin; üniversitede İktisat okumak istiyorsunuz. Bunun için tabloda görüldüğü üzere Beşeri Bilimler altında Hukuk, Psikoloji ve İktisat ile ilgili dersler almanız gerekmektedir.

Türkiye’den Alınan Diplomaya Göre Farkı Nedir ?

Türkiye’den alınan lise diploması ne yazık ki bir çok ülkede, özellikle Avrupa, Amerika ve Kanada gibi ülkelerde denk kabul edilmemektedir ve diğer ülkelerde öğrencilerin lise mezunu sayılabilmeleri için, konumuz İngiltere olduğu için buradan örnek vereceğiz, Foundation Year denen bir eğitim süresine tabi tutulurlar. Bu eğitimler tamamlandığı taktirde İngiltere’de lisans eğitimine başlayabilirsiniz. Ancak ne var ki; Cambridge, Oxford gibi üniversiteler Foundation Year’ı yeterli görmemekte ve A Level diploması da istemektedir. A Level adından da anlaşılacağı üzere Advanced Level’dır.

Advanced Level’a sahip olduğunuz zaman dünyanın neresinde olursanız olun denklik kabul edilmektedir. Yine bu diplomaya sahip olduğunuz zaman, aldığınız dersler konusunda ileri seviye bilgiye sahip olmuş olursunuz, yani üniversiteden bilgi almaya ve bu bilgileri değerlendirip ortaya bir şey çıkarmaya hazır hale gelirsiniz. Hatta İngiltere’de lisans eğitiminin 3 yıl olma sebebi de buna bağlanmaktadır. Bu tip A Level programları olduğu için birinci seneye gerek duyulmamaktadır. Daha anlaşılır bir örnek verecek olursak; İktisat derslerinde A Level diplomaya sahip birisine tekrardan “İktisat’a Giriş” dersleri vermeye gerek olmayacağından dolayı programa hemen başlayabilir.

Hangi Ülkelerde Geçerlidir ?

A Level programı İngiltere üniversitelerinin tamamında lisans eğitimi alma imkanını öğencilere sunarken aynı zamanda İngiltere eğitim sistemine yakın olan Avustalya ve Yeni Zelanda'da da üiniversiteleri için de yeterli olmaktadır.

A Level'da Ölçümleme ve Not Sistemi Nasıldır ?

A Level'da öğrenciler derse göre başarı sistemine tabi tutulurlar ve notlar da bu sisteme göre verilir. Dolayısıyla program sonunda alınan derslerin ortalaması değil, her bir dersten alınan not önemlidir. Bu sebeple A Level'da derslerden başarılı olmak önem arz etmektedir. 

Not sistemi ise A*-A-B-C-D-E şeklindedir. İlk sene olan AS Level'da A* notu bulunmamaktadır. Not sistemini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

*PUM(Percentage Uniform Mark) : Öğrencilerin aldığı harf notunu sayısal sisteme aktaran not sistemidir.

AS Level Derecesi PUM Aralığı
a 80-100
b 70-79
c 60-69
d 50-59
e 40-49

 

A Level Derecesi PUM Aralığı
A* 90-100
A 80-89
B 70-79
C 60-69
D 50-59
E 40-49

A Level’ın Mantığı Nedir ?

A Level’ın mantığı öğrenciye aldığı bilgiyi işleyebilecek ve ortaya somut bir sonuç çıkarabilecek nitelik kazandırmaktır. Bu programın sonunda başarılı olduğunuz taktirde bilimsel raporlar, makaleler okuyabilirsiniz, İngilizce edebi metinleri anlayabilirsiniz; iş ve eğitim alanında karşılaşacağınız her türlü engeli de rahatlıkla aşabilirsiniz.

Bununla beraber günümüzde başarılı bir kariyerin gereklilikleri olan iletişim yeteneği, yaratıcı ve eleştirel düşünme, işbirliği, problem çözme, teknoloji okuryazarlığı ve liderlik konularında da kendinizi ilerletmiş olursunuz.

Cambridge Üniversitesi için A Level Neden Önemli ?

cambridge university eğitimal yurtdışı eğitim

Cambridge Üniversitesi dünyanın farklı üniversiteleri ve Eğitim Bakanlıkları ile işbirliği yaparak A Level programlarını farklı ülkelerde de yürütmektedir. Program resmi temsilcilikler ve bakanlıklar aracılığıyla yürütülürken eğitim programları da ulusal standartlarca kabul edildiği gibi uluslar arası standartlara uygun olarak yürütülmektedir.

Amaç ise yüksek kalitede eğitimi dünyanın her alanına yaymak ve tüm ülkelerle beraber dünyanın eğitim standartlarını yükseltmektir. Hatta bu konuda danışmanlar ülkelerin Eğitim Bakanlıklarına danışmanlık hizmeti sunmakta ve eğitimle alakalı çözümler, kalkınma ve geliştirmeye yönelik projelerde destek sağlamaktadır.

Bilgi İstek Formu