8 Maddede Yurtdışı Uçuşlar için Bilinmesi Gerekenler


1-) Pasaportunuza her zaman sahip çıkın

yurtdışı eğitim vizeleri

Bunu birinci sıraya koyduk. Belki en önemlisi bu çünkü: Pasaport. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kimlik sizin için neyse yurtdışında da pasaport odur. Yani sizin o yabancı ülke içerisinde dolaşabileceğinizi gösteren belge. 

2-) Gümrük görevlilerinin sorularına rahatlıkla cevap verin

gümrük kontrolü dikkat edilecekler

Yurtdışına çıkan herkes kesinlikle gümrük görevlisinin karşısında az da olsa gerilmiştir. Ancak şunu unutmamak gerekiyor; o soruları sormak da o insanların görevi. Gümrük görevlileri size geliş amacınızı, kalacağınız yeri, okulunuzu, seyahat edeceğiniz yerleri sorarsa bu sorulara rahatlıkla cevap verin ve kötü bir durum olduğunu düşünmeyin. Ne yapacağınızı niçin geldiğinizi yalın bir şekilde anlatın. İlk başta söylediğimiz gibi, o soruları sormak o görevlilerin görevi ve normal bir prosedür işliyor.

3-) Priz sistemine dikkat

yurtdışında dikkat  edilmesi gerekenler

Türkiye’nin prizleriyle İngiltere, ABD, Kanada, Japonya gibi ülkelerin priz sistemi farklıdır. Dolayısıyla elektronik aletlerinizi şarj edebilmek için Türkiye’den giderken bir çevirici almanızı öneriyoruz.

4-) Yasak maddeleri bavulunuzda bulundurmayın

uçuşta yasak olan maddeler

Bavulunuzun içinde ya da üstünüzde sivil havacılık kanunlarına aykırı herhangi bir madde bulundurmayın. Kesici alet, kibrit, çakmak gibi cisimler yasak olduğu gibi, bulunduğu taktirde havalimanı polisi ile canınızın sıkılmasına neden olur. İyisi mi ? Hiç böyle yasak ve tehlikeli cisimler bulundurmayın çantanızda.

5-) Pasaportunuz hep üstünüzde olsun

havalimanı rehberi

Pasaportunuz uçak yolculuğunuz boyunca hep üstünüzde olsun, bunun yanı sıra size verilen oryantasyon kağıtları, konaklama ile ilgili adres, kişi, telefon bilgileri vs her zaman yanınızda bulunmalıdır. Ama pasaport bunlar içinde en önemlileri, el bagajınız olsa dahi pasaport güvenlik amacıyla hep yanınızda bulunsun. 

6-) Şehirle ilgili rehber edinin

havalimanı bilinmesi gerekenler

Kalacağınız şehrin havalimanına indiğinizde, bina içerisinde “Touristic Information”, “Tourism Information” ya da direk danışma bölümlerine giderek şehir krokisi alabilirsiniz. Hatta bazı havalimanlarında şehir içi toplu taşıma kartları da satılmaktadır, bunları da havalimanından temin edebilirsiniz. Bu haritaları almak için başka bir sebep de şu; telefonunuzdan yol tarifine bakabilirsiniz ama şarjınız bitebilir, telefon bozulabilir veya başka bir arıza olabilir. Bu duruma karşı önlem almak için elinizdeki haritadan gideceğiniz yeri işaretleyin, aksi bir durum yaşarsanız en azından nerede olduğunuzu bilir, gideceğiniz yeri çevredeki insanlara sorabilirsiniz. 

7-) Bavul kaybolursa panik yok

havalimanında bavul kaybolursa

Aktarmalı uçuşlarda her insanın başına gelebilir. Eğer bavulunuz kaybolursa kesinlikle panik yapmayın. Bavulun kaybolması herkesin başına gelebilir, çok normal bir durumdur. Hemen oradaki görevlilere bu durumu bildirin. Bavulunuz 1, maksimum 2 gün içerisinde size teslim edilir. 

8-) Dövizi Türkiye’den alın

yurtdışına döviz götürmek

Paranızı dövize çevirme işlemini yurtdışından değil Türkiye’de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olacaktır.

Yazan : Kaan Aytaçoğlu

Bilgi İstek Formu