EğitimAL

Belçika Hakkında


Belçika Hakkında:

Belçika, yada resmi adı ile Belçika Krallığı bir Batı Avrupa ülkesidir. Belçika yaklaşık 11.5 milyon nüfusa sahiptir. Başkent ve en büyük şehir Brüksel; diğer büyük şehirler Antwerp, Ghent, Charleroi ve Liège'dir.

Belçika federal anayasal monarşik parlamenter sistem ile yönetilir. Kurumsal organizasyonu karmaşıktır ve hem bölgesel hem de dilsel temeller üzerine yapılandırılmıştır. Ülke temelde üç bölgeye ayrılır bunlar, Flaman Bölgesi, Wallonia Bölgesi ve Başkent Brüksel Bölgesi dir.

Belçika iki ana dil grubuna veya topluluğa ev sahipliği yapmaktadır: nüfusun yaklaşık yüzde 60'ını oluşturan Flemenkçe konuşan Flaman Topluluğu ve tüm Belçikalıların yaklaşık yüzde 40'ını oluşturan Fransızca Konuşan Topluluk. Doğu Kantonlarında Almanca konuşan küçük bir Topluluk yüzde 1 civarındadır. Brüksel-Başkent Bölgesi resmi olarak iki dillidir (Fransızca ve Flemenkçe), ancak Fransızca baskın dildir.

Belçika’nın kuzey kısmında yer alan Flanders Bölgesi, Hollanda ve Fransa arasında kalır ve Belçika’nın Flemenkçe konuşulan kuzey kısmıdır. Belçika’nın Flemenkçe, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 resmi dili vardır. Ostend, Brugge, Antwerp, Gent, Mechelen, Hasselt, Leper, Leuven, Oudenaarde ve Brüksel, Flanders bölgesinde yer alan şehirlerdir. Ayrıca, Belçika’nın ve Flanders’ın başkenti olan Brüksel, aynı zamanda Avrupa Birliği’ne, birçok uluslararası organizasyona, Avrupa’nın çokuluslu kurumlarına genel merkezlik de yapar. Flanders bölgesi, Batı Avrupa’nın kalbinde olduğu için Avrupa’nın Londra, Paris, Rotterdam, Amsterdam, Köln ve Lüksemburg gibi birçok şehrine 300km uzaklıkta bulunur ve bu yüzden birçok ülkeye seyahat de oldukça kolaydır.

Yukarı