EğitimAL

Belçika'da Yaşam


Belçika’da Yaşam:

Avrupa Birliği’nin Yaşam ve Çalışma Koşullarını İyileştirme Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre Belçika, Finlandiya ve Avusturya yaşam kalitesi en yüksek olan şehirler seçilmiştir. Belçika’nın en büyük artıları, yaşam şartlarının, sağlık hizmetlerinin ve eğitimin çok iyi olmasıdır. Flemenkler kaliteli yaşama özen gösterir ve yaşamdan zevk almasını iyi bilirler. Belçika küçük bir ülke olabilir ama uluslararası bağlamda oldukça büyük rolü vardır. Lezzetli çikolataları, patates kızartmaları ve birasıyla ünlü olan Belçika, aynı zamanda sevdiğimiz çizgi roman serisi Tenten’in maceralarının da çıkış noktasıdır. Belçika, multikültürel toplum yapısına sahip olduğu için hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.

Antwerp, kimyasal endüstrinin merkezlerinden biriyken aynı zamanda elmas ticaretinin de merkezi sayılır. Aynı zamanda, ilaç endüstrisinin liderlerinden biri olan Flanders, bioteknoloji alanında da büyük gelişmelere imza atmıştır.

Belçika’da Yaşam Maliyetleri:

Belçika’da yaşam standartları oldukça yüksektir. Daireler, apartmanlar bakımlıdır. Büyük şehirlerde bütçenizi biraz geniş tutmanız gerekebilir ama bu, tamamen seçtiğiniz konaklama türüne ve harcama alışkanlıklarınıza bağlıdır. Kabaca, Antwerp’te aylık 780 – 1230 EUR arası, Brüksel’de aylık 890 – 1,300 EUR arası, Gent’te aylık 750 – 1200 EUR arası, Leuven’de 800 – 1,300 EUR arası değişmektedir.

Belçika’da Konaklama Ücretleri:

Belçika’da konaklama ücretleri, kampüslerdeki yurtlarda aylık 200 – 400 EUR arasında, kampüs dışındaki daire ücretleri aylık 500 EUR civarındayken, ev kiralamak aylık 600 – 700 EUR arasında değişmektedir.

Konaklama dışındaki masraflar düşünüldüğünde, yurtlarda elektrik/su/doğalgaz faturaları gibi hizmetler yurtlarda konaklama ücretine dahilken, kampüs dışında konaklamalarda faturalar için yaklaşık aylık 100-400 EUR civarı ekstra ödemek gerekebilir.

Belçika’da Mezuniyet Sonrası İş Bulmak & Oturum İzni

Belçika’da seçkin bir üniversiteden mezun olduktan sonra, öğrenci vizenizin süresi de hala devam ediyorken, vizenizde iş vizesi, stajyerlik vb durumlar için statü değişikliği yapabilirsiniz. Stajyer olarak çalıştığınız zaman, oturum iznine başvurabilirsiniz.

Aynı zamanda, Belçika’da öğrenciyken, derslerinizle işiniz arasındaki dengeyi iyi sağlıyor olmanız, derste olmanız gereken saatlerde işte çalışmamanız şartıyla maksimum haftalık 20 saat çalışabilirsiniz. Bunun için öğrenci iş vizesi sağlanır. Ayrıca öğrenci iş vizesi almadan da resmi okul tatillerinde çalışabilirsiniz. Mezuniyet sonrası, çalışabilmeniz için iş vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Yukarı