Avrupa Üniversiteleri

Avrupa üniversiteleri ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Avrupa'da Üniversite Eğitimi

Yurtdışında üniversite okumayı planlayan öğrencilerin şüphesiz ki ilk tercih ettikleri bölge Avrupa’dır. Hem Türkiye’ye yakın olması, hem de eğitim kalitesi nedeniyle Avrupa’da üniversite eğitim almak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Avrupa’da devlet ya da özel birçok üniversite yabancı öğrenci kabul etmektedir. Ancak şüphesiz ki ülke tercihi, ülkenin uluslararası arenada göstermiş olduğu başarılarla da paraleldir. Örneğin, İtalya ve İspanya moda ve tasarım konularında en çok tercih edilen ülkelerdir; Fransa, İsviçre gibi ülkeler ise işletme, iktisat gibi konularda popülerdir; Almanya denildiğinde ise ilk akla gelen mühendislik bölümleridir. Ayrıca Avrupa Birliği üyesi olmasına ragmen, düşük maliyetli bir ülke olması, eğitim anlamında yapmış olduğu atılımlar / gelişmeler nedeni ile Polonya’ya başvuran öğrenci sayısı da her yıl artmaktadır.

Avrupa’da özellikle devlet üniversitelerinde eğitim, gittiğiniz ülkenin kendi dilindedir. Yani İtalya’da İtalyanca, Almanya’da Almanca gibi. İngilizce bölümler ise daha çok özel okullarda mevcuttur.

Polonya

Avrupa’nın kuzeyinde ve Baltık Denizi’ne kıyısı bulunan Polonya, 16 eyaletten oluşmaktadır ve ülke olarak nitelikleriyle Avrupa’nın parlayan yıldızı olarak tarif edilmektedir.

Polonya’nın sahip olduğu tarihi ve kültürel miras oldukça fazladır. Tarih boyunca bir çok savaş gören ve hatta II.Dünya Savaşı’nda haritadan silinme aşamasına gelen Polonya tüm bu zor sürece rağmen kendisini geliştirmiş ve korumuştur. Günümüzde de birçok ülke ve büyük şirketin yatırım noktası haline gelmiştir.

polonya universiteleri egitimal yurtdisi egitim

Bu önemli potansiyel her alanda olduğu gibi eğitim alanına da yansımıştır ve bugün Polonya, Avrupa’nın en iyi eğitim noktalarından birisi haline gelmiştir. Hem genç nüfusa sahip olması hem de yurtdışından çok fazla eğitim talebi alması Polonya üniversitelerini geliştirmeye yöneltmiştir. Resmi dil Lehçe olmasına rağmen, öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği tıp, mühendislik, işletme, eczacılık gibi bölümlerde İngilizce eğitim verilmektedir.

Polonya’da üniversite eğitimi almak istediğiniz takdirde Türkiye’de üniversiteye giriş sınavına girmeniz gerekmemektedir. Polonya üniversiteleri sizi lisede almış olduğunuz derslere, başarı durumunuz ve tercih ettiğiniz bölümün gerektirdiği derslerin ortalamalarına göre değerlendirmektedir. Normal şartlarda Polonya’da lisans eğitimi 3 sene sürmektedir, ancak bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıl, tıp eğitiminde 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği gibi bölümlerde ise 5 yıl sürmektedir.

Polonya üniversitelerinin yıllık ücretleri de çok caziptir. İngilizce bölümlerin yıllığı 3.500-4.000 Euro civarında olsa da Lehçe aldığınız takdirde bu ücret 1.000 Euro gibi rakamlara kadar düşmektedir. Bunun dışında, üniversite programlarının uluslararası öğrenciler tarafından fazlasıyla tercih edilmesi sebebiyle, konaklama imkânları da bu ölçüde seçeneklidir. Birçok Polonya üniversitesi öğrencilere yurt olanağı sağlamaktadır. Üniversite yurtları genellikle 3-4 kişiliktir ve standart yurtların aylık ücretleri 100-180 Euro civarındadır. Daha konforlu ve yüksek standartlardaki özel yurtlarda ise ücretler biraz daha yükselebilir. Yurt seçeneğiniz olduğu gibi ev kiralamayı da tercih edebilirsiniz. Ev kiraları bölgeden bölgeye değişmekle beraber aylık konaklama giderleri 200 – 400 Euro arasında değişmektedir.  

varsova universitesi kutuphanesi egitimal yurtdisi egitim

Polonya’da konaklamayı şu şekilde özetleyebiliriz:

Özel Yurtlar : Yurtlar çoğunlukla karma yurtlardır. Ücretleri elektrik, su, ısınma vs. dahil 75-250 Euro arasıdır. Apart tarzı yurtlar olabileceği gibi bildiğimiz klasik yurtlarda, tek kişilik ya da 2-3 kişilik odalar bulunmaktadır.

Apart Evler : Bu evlerin kira bedeli kişi başı ortalama 150-300 Euro arasıdır. Çoğunlukla 3-4 kişilik olup 2 ayrı odaya ve bir ortak salona sahiptir.

Üniversite Yurtları : 2-4 kişilik odalar olduğu gibi tek kişilik odalar da bulunmaktadır. Odalarda eşya olarak ranza(ya da yatak) ve çalışma masaları bulunmaktadır.

polonya öğrenci yurtları

Neden Polonya’da Eğitim?

Uygun Eğitim Ücretleri

Polonya üniversiteleri, diğer Avrupa üniversitelerinin fiyatlarına nazaran eğitim kalitesi de göz önüne alındığında oldukça avantajlıdır. Öte yandan sadece eğitim masrafları da değil, Polonya diğer birçok Avrupa ülkesine nazaran çok daha uygun yaşam maliyetlerine sahiptir.

Dil Açısından Avantajlı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Polonya’nın resmi dili Lehçe’dir ancak birçok İngilizce bölüm bulunmaktadır. Hatta istediğiniz takdirde İngilizce hazırlık bölümü de okuyabilirsiniz. İngilizce bölümlerin ücretleri birkaç istisna hariç(tıp, eczacılık ve bazı mühendislik bölümleri) 3.500 ila 4.000 Euro arasında değişmektedir. Eğer Lehçe öğrenebilirim ya da öğrenmek isterim derseniz Lehçe bölümleri ve Lehçe hazırlık bölümlerini de tercih edebilirsiniz. Bu bölümlerin de yıllık ücretleri 1.500-2.000 Euro arasında değişmektedir.

Çok Kültürlü Ortam

Polonya’da eğitim almanız sizi sadece kalifiye yapmakla kalmaz. Aynı zamanda gerçekten genel kültürü geniş bir dünya vatandaşı haline gelirsiniz. Yabancı öğrenci popülasyonu ve bu öğrencilerin dünyanın her yerinden gelmesi kültürel anlamda zenginlik oluşturmaktadır.

Polonya’da Çalışma

Polonya Devleti, üniversite ya da yüksek lisans eğitimi sırasında ve sonrasında çalışma izni vermektedir. Ancak şunu da belirtelim; eğitiminiz ne olursa olsun sadece İngilizce ile iyi bir iş bulma imkânınız pek fazla bulunmamaktadır. Ancak, ülkede kaldığınız süre içerisinde Lehçe dil bilginizi geliştirirseniz ve belli bir seviyeye gelirseniz çok cazip iş fırsatlarıyla karşılaşabilirsiniz. Kısacası, Polonya’da kalıcı olma ve iyi bir işte çalışma niyetiniz varsa Lehçe öğrenmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Aksi takdirde bulunabilecek işler daha kısıtlı olacaktır.

polonyada üniversite eğitimi

En Önemli Neden: Polonya

Polonya; eğitimi, demokratik yapısı, ekonomisi ile öğrencilerin en mutlu olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. İlginiz ne olursa olsun, Polonya’da her türlü aktiviteyi bulabilirsiniz. Doğa sporları, dağ gezileri, şirin kasabalara günlük turlar düzenleyebilir, kültürel mirası ve tarihiyle kendinize özel programlar organize edebilirsiniz.

Sonuç olarak Polonya’da eğitimin size katacağı birçok avantaj bulunmaktadır. Uygun fiyatlarla eğitim alabileceğiniz gibi konaklama, yaşam masrafları açısından da daha rahat olursunuz. Bunlar haricinde Polonya’da eğitim size genel kültür ve yaşam deneyimi anlamında çok şey katacaktır.

İtalya ve İspanya

İtalya ve İspanya özellikle moda ve tasarım konularında çok tercih edilen bir ülkedir. Eğer bu ülkelerde bir devlet üniversitesine başvuruda bulunmayı düşünüyorsanız öncelikle İtalyanca / İspanyolca seviyenizi yükseltmeniz gerekmektedir. Bu noktada en mantıklı yöntem, akademik programlara direk geçiş imkanı sağlayan bir İtalyanca / İspanyolca dil okulları ile birlikte başvuruda bulunmanız olacaktır.

Eğer özel bir okul istiyorsanız, İngilizce ya da İtalyanca / İspanyolca eğitim veren birçok özel okul mevcuttur. Bu okullarda lisans, yüksek lisans ya da sertifika gibi programlara katılabilirsiniz. Aynı zamanda yaz döneminde sunulan birkaç haftalık kurslara katılarak da, okumak istediğiniz bölüm hakkında fikir sahibi olabilir ya da hali hazırda okuduğunuz alanda bir yurtdışı tecrübesi kazanabilirsiniz.

Fransa

Fransa, dünyadaki en güçlü ekonomilerden birine sahiptir. Bu nedenle de hiç şüphesizdir ki, işletme, ekonomi, bankacılık gibi bölümleri okumak için Fransa çok iyi bir alternatiftir. Ancak bilindiği üzere Fransızlar Fransızca konusunda fazlası ile milliyetçidirler ve devlet üniversitelerinde eğitim dili Fransızca’dır.

Fransa’da eğitim sistemi gereği öğrenciler, üniversitede ne üzerine eğitim almayı planlıyorlarsa, lise eğitimleri sırasında o alana yönelik dersler almaktadırlar. Bu nedenle de Türk öğrenciler ne kadar iyi okullardan, ne kadar yüksek ortalama ile mezun olurlarsa olsunlar, eğitim sistemimizin farklılığından dolayı Fransa’da üniversite kabulu için zorlu bir yarış içine girerler. Ayrıca Fransızca seviyenizin de ileri seviyede olması gerekir.

Fransa’da İngilizce olarak eğitim veren özel okullar da mevcuttur. Özellikle iktisadi ve idari bilimler alanında özelleşmiş bu okullar, dünyada saygın bir yere sahiptir. Ayrıca Fransa’da ünlü olara bir diğer eğitim dalı ise yemektir.

Fransa; siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişmiş olduğu kadar eğitim olanakları açısından da son derece avantajlı bir ülkedir. Bugün dünyada Renault, Peugeot, Airbus, TGV yüksek hızlı trenleri ve daha bir çok ünlü markaya ev sahipliği yapan Fransa’da 200.000 kadar yurtdışından gelen öğrenci bulunmaktadır.

Fransa eğitim sistemi yabancı bir öğrenciye en başta karışık gelebilir ancak bu kişi için bir dezavantaj değil, tam tersine avantajlı bir durumdur. Çünkü eğitim alınabilecek bir çok eğitim kurumunun olduğunu göstermektedir. Bu sistem sayesinde öğrenciler kendilerine uygun buldukları bir bölümü, üniversiteyi ya da eğitimi seçebilirler. Bu konuda şöyle bir detay vardır ki; Fransa’da eğitim dili çoğunlukla Fransızca’dır. Bu nedenle Fransa’da üniversite, yüksek lisans ya da farklı bir türde eğitim alacak her kişiye öncelikli önerimiz Fransızca öğrenmesidir.

Fransa eğitim sistemi yukarıda belirttiğimiz gibi ilk başta karmaşık gelebilir ancak oldukça basit bir sisteme sahiptir. Temelde iki tip kurum vardır. Bunlar üniversiteler ve uzmanlık okullarıdır.

Üniversitelerin tamamı devlete bağlı olmakla beraber Fransız Bakalorya diplomasına sahipseniz ya da diğer ülkelerde üniversiteye giriş için tüm şartları yerine getiriyorsanız bu üniversitelere girebilirsiniz. Eğer Fransa’da lisans okumak istiyorsanız lise diplomanızın olması ve üniversite sınavı sonucunda bir yere yerleşmiş olmanız gerekmektedir.

Aynı şekilde Fransa'da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin de lisans diplomalarının olması gerekir ve dil yeterliliklerini de yerine getirmiş olması gerekmektedir.

Uzmanlık Okulları üniversitelere nazaran daha küçük kurumlardır ancak bu verilen eğitimin kalitesinin düştüğü anlamına gelmez. Özellikle mühendislik, işletme, sanat, mimarlık veya hukuk gibi alanlarda insan yetiştirmektedirler. Dersler de yine alanında tamamen uzman kişiler tarafından verilmektedir.

Fransa okullarına başvuruyu mümkün olabilen en kısa zamanda yapmanız tavsiye edilir. Şöyle ki; okulları cevapları 15 Haziran ila 15 Eylül arasında gelmektedir. Ancak bu cevabın geç gelmesi durumunda gidiş hazırlığı için öğrenciye çok dar bir zaman dilimi kalır. Bu sebeple Fransa’ya gitmek için öğrencilerin hazırlıklarını önce ki bir tarihte yapmaları önemlidir.

Fransa üniversitelerinde eğitim Eylül’de başlayıp Haziran’da sonlanmaktadır.

Fransa’da üniversitelerin harçları okullara göre değişmektedir. Ancak; ister Fransız ister yabancı olun, devlet eğitim maliyetlerinin büyük kısmını karşılamaktadır. Ancak istediğiniz diplomaya okulların yıllık kayıt ücretleri olabilir ve bu ücretler bölümden bölüme çok değişiklik gösterir.

Fransa’da isterseniz burs başvurusu da yapabilirsiniz. Fransa’da 2 çeşit hükümet bursu vardır. Bunlardan biri yabancı hükümetler ile Fransa büyükelçiliklerimiz arasındaki işbirlikleri kapsamında verilen burslar, diğeri ise Eiffel programları gibi “excellence”, yani üstün başarı burslarıdır.

Fransa üniversitelerinde eğitim sistemi şu şekilde çalışır;

Lisans(L) = 6 dönem = 180 ECTS

Master(M) = 4 dönem = 120 ECTS

Doktora (D) = 3 yıl

Fransa’da Mezuniyet Sonrası İş Bulma

Şüphesiz her öğrencinin merak ettiği konulardan birisi de Fransa’da mezuniyet sonrası iş imkanlarıdır. Fransa’da çok sayıda sektör bulunduğu için, yani sanayi, turizm, hizmet, reklam vs olarak çok sayıda alan bulunduğu için bulunabilecek iş sayısı da fazladır. Ancak bu programlara başvurabilmek için öncelikle çok iyi bir Fransızca bilgisine sahip olmanız şarttır. Bu kriteri yerine getirdiğiniz taktirde bir lisans programına devam ederken Fransa’nın ünlü şirketleri olan L’Oreal, Orange, Renault, Peugeot-Citroen(PSA), AXA, BNP Paribas ve Carrefour gibi işletmelerde staj programlarına katılabilirsiniz; ki bu programlara katılmak mezuniyet sonrası iş bulma şansınızı arttıracaktır.

Fransa’da mezuniyet sonrasında uluslararası öğrencilere kapılarını sonuna kadar açmaktadır(iyi derecede Fransızca bilmeniz şartıyla).

Fransa’da mezuniyet sonrası iş bulmanız için bazı ipuçları verecek olursak şunları söyleyebiliriz;

Başvurunuzu erken bir zamanda yapmaya başlayın. Örneğin lisansınızın son sömestrindesiniz ve okulunuz bitiyor. O dönemde iş başvuruları yapmaya başlamanız yararınıza olacaktır. Yani başvuruları okul bitiminin ardına bırakmayın.

Gittiğiniz üniversitenin kaynaklarından olabildiğince faydalanmaya çalışmanız da yararınıza olacaktır. Özellikle üniversitelerin kariyer birimleriyle görüşmeniz ve gerek kendi şehrinizde gerekse diğer gidebileceğiniz şehirlerde ki kariyer fuarlarına katılmanız da size fayda sağlayacaktır.

Okul hayatınız boyunca Fransızca dil bilgisine kesinlikle hakim olmaya çalışın. Çok iyi İngilizce dil bilginiz olabilir, çok iyi donanıma sahip olabilirsiniz; ancak Fransa’da işe girmek istiyorsanız iyi bir Fransızcaya sahip olmanız ve dili akıcı şekilde kullanmanız öncelikle halletmeniz gereken ve belki de en önemli kriterlerden birisidir.

Son olarak, her yerde geçerli olacak bir kriter; kendinizi bilgi, donanım anlamında sürekli geliştirmeye bakın. Yani eğitim süreniz boyunca kendi alanınızla ilgili kurslara gidebilirsiniz, okulun size sunmuş olduğu fırsatları iyi değerlendirebilirsiniz. Lisans eğitiminiz boyunca bu fırsatlara odaklandığınız taktirde mezuniyet sonrasında iş bulma ihtimaliniz de hiç şüphesiz artacaktır. Ayrıca iyi bir çevrenizin olması, hem Fransa kültürüne alışmanız hem de iş anlamında size referans olabilecek bir çevrenizin olması açısından önemlidir.

Daha fazla bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Almanya

Almanya’da 392 üniversitenin  242’si devlet, 112’si özel, 38’i ise vakıf üniversiteleridir. 

Almanya, Avrupa’nın ve dünyanın en güçlü ekonomiye sahip ülkeleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Bununla birlikte, mühendislik gibi teknik konularda da dünya devleri arasında yer almaktadır. Ancak, her ne kadar mühendislik ülkesiymiş gibi görünse de Almanya dünyaca ünlü birçok sanatçının ve düşünürün ana vatanıdır; Bach, Beethoven, Schumann, Wagner gibi daha birçok dünyaca ünlü besteciler, Schopenhaur, Marx, Hegel, Nietzsche gibi bir çok düşünür, Goethe, Schmidt, Hoffman gibi yazarlar Alman asıllıdır.

Almanya, devlet üniversitelerinin ücretsiz olması nedeni ile Türkiye’den eğitim amacı ile yurtdışına giden öğrencilerin en çok tercih ettiği ülke Almanya’dır.

Almanya’da eğitim dili Almanca’dır. Eğer belli bir seviyede Almanca bilgisine sahipseniz (en az A2), üniversiteler bünyesinde hazırlık eğitimi alma şansınız vardır. Ancak Almanca seviyeniz daha düşükse öncelikli olarak bir dil okuluna kayıt yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ancak, lisans eğitimini Almanya’da almak isteyen öğrencilerin, Türkiye’de üniversite sınavına girmesi ve okumayı planladıkları bölüme Türkiye’deki bir üniversitede yerleşmiş olmaları zorunluluğu bulunmaktadır.

Almanya’da eğitim almak, kişinin kariyerinde mihenk taşı sayılabilecek kadar önemlidir diyebiliriz. Özellikle ülkemizin Almanya ile olan ticaret hacmi ve yapılan iş birliklerinin çapı büyük olduğu için Almanca bilmek ve bir Almanya üniversitesinde eğitim görmüş olmak hiç şüphesiz kişinin CV sini diğer kişilerden ayıracaktır.

Bunun yanı sıra Almanya üniversitelerinde bir çok program sunulmaktadır ve bu bölümlerde teorik eğitim olduğu kadar pratiğe yönelik bir eğitim de bulunmaktadır. Almanya’nın avantajlı bir konum olmasının diğer sebebi ise Bologna süreciyle birlikte Bachelor, Master ve PhD programlarında yabancı öğrencilere geniş yelpazede olanaklar sunmasıdır. Bologna süreci ile birlikte çok sayıda programın öğrenim dili İngilizcedir ve bu da yabancı öğrenciler açısından hiç şüphesiz önemli bir avantajdır.

Alman üniversitelerinde Üniversite, Uygulamalı Bilimler(Fachhoschule) ve Colleges of Art and Music olmak üzere lisans/yüksek lisans öğrenimi yapabileceğiniz üç farklı yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. 

Almanya’daki üniversiteler devlet tarafından desteklenmektedir ve finansman da bir anlamda devlettir. Dolayısıyla Almanya’da ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Alman üniversiteleri, öğrencileri analitik düşünmeye, neden-sonuç ilişkisi içerisinde düşünmeye, araştırma yapmaya ve takım çalışması yürütmeye ve derslerde aktif olmaya teşvik eder. Kısacası ezber ve teoriye yönelik bir eğitim sisteminden ziyade, daha fazla pratiğe odaklı ve öğretmeyi seven bir sisteme sahiptir.

Alman Üniversiteleri esasen iki çeşittir; normal üniversiteler, yani Universitaten ve uygulamalı bilimler üniversiteleri(Fachhochschulen) şeklinde. Fachhochschulen’in Türkiye’deki ön lisans diploması veren meslek yüksekokulları ile karıştırılmaması gerekir. Aynı şekilde bu okullar da lisans ve yüksek lisans diploması sunarlar ve teorik eğitimden çok pratiğe yönelik, özellikle iş hayatına yönelik ve iş alanlarının ihtiyaçlarını kapatmaya yönelik bir eğitim programı mevcuttur. Doğal olarak bu bölümlerin staj imkanları da mevcuttur. Bu okullarda teknik eğitim ve işletme gibi bölümler seçebilirsiniz.

Sanat severler için ise Almanya’da Kunsthochschule bulunmaktadır. Almanya’daki bu sanat okullarında 58 adet akademi ve konservatuar bulunmaktadır.

Ayrıca Almanya’da TU9 üniversitelerinden de bahsetmek gerekmektedir. Bu üniversitelerin hepsi teknik üniversitedir ve 9 üniversitenin birleşmesiyle kurulmuştur. Almanya’da mühendislerin çoğu TU9 üniversitelerinden mezundur.

Alman Üniversiteleri Başvuru Koşulları ise aşağıdaki gibidir.

Lisan için :  

  • Başvuru Formu
  • Dil Yeterliliği Belgesi
  • ÖSYM Sonuç Belgesi
  • Lise Not Dökümü ve Lise Diploması

Yüksek Lisans için :

  • Transkript ve Üniversite Diploması
  • Özgeçmiş ve Niyet Mektubu
  • Akademik Referanslar
  • Varsa sertifika ve yapılan stajların katılım belgeleri

İsviçre

Dağlar arasında kalan, yüzyıllardır hiç bir savaşa katılmamış bu ülke; mükemmel doğası, ünlü bankaları, İsviçre çakısı ve çikolata ile bilinmektedir. Ülke, üzerinde kurulu olduğu arazi nedeni bir tarım ya da üretim ülkesi değil, bankacılık ve turizm ülkesidir. Bu nedenle, iktisadi ve idari bilimler ve turizm İsviçre’de en çok tercih edilen eğitim alanlarıdır. Ayrıca, ünlü nükleer fizik araştırma birimi CERN de İsviçre de bulunmaktadır.

İsviçre, Almanya, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca olmak üzere 4 farklı resmi dile sahiptir. Bu nedenle, bu dillerin herhangi birinde eğitim alma şansınız mevcuttur. Ancak, Türk öğrenciler en çok İngilizce eğitimleri tercih etmektedir.

İsviçre, güzel doğasıyla ve bağımsız yapısıyla bir çok ülke arasından sıyrılmaktadır. Turizm açısından çok önemli bir lokasyon olan İsviçre’yi her yıl bir çok insan ziyaret etmektedir. İsviçre’nin kendisi her ne kadar az nüfusa sahip olsa da yılda 35 milyon kadar turist ağırlamaktadır. Dolayısıyla ülkede en çok önem verilen konulardan birisi de turizm eğitimi olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında İsviçre, yurtdışında turizm eğitimi alabileceğiniz en iyi lokasyondur.

İsviçre’de turizm eğitimi almanın iyi yanı nedir diye soracak olursanız; kişileri sadece eğitip göndermekle kalmaz veya sadece uluslararası turistleri çekmekle kalmaz, turizm okullarında eğitim gören bir çok kişiye de yerli veya yabancı olmaksızın istihdam sağlamaktadır. Yani İsviçre’de bir turizm üniversitesine gittiğiniz zaman akademik yılın bir çok zamanında pratiğe yönelik eğitim görürsünüz. Alacağınız eğitim boyunca İsviçre’nin kuralcı yapısı gereği ve turizmin de olmazsa olmazı ‘hoşgörü’, ‘etik çalışma’, ‘profesyonellik’ ve ‘işletme yönetimi’ dersleri de görürsünüz. 

İsviçre’de turizm okullarının yanı sıra yatılı okuldan da bahsetmek gerekir. İsviçre yatılı okulları, öğrencilere son derece doğal bir ortamda, kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Ayrıca dünyanın her yerinden bir çok öğrenci de İsviçre yatılı okullarına geldiği için küresel bir iş anlayışı kazanmak ve farklı kültürlerden arkadaş edinebilmek için son derece elverişli bir ortamdır. Bunun haricinde okulların bulunduğu doğal çevreden de bahsetmemek olmaz; okullar, öyle konumlarda bulunmaktadır ki, buralarda öğrenciler son derece temiz bir havada eğitim görmekte ve dikkatlerini dağıtacak en küçük bir etken dahi bulunmamaktadır(Alp dağlarını seyre dalarsanız, o ayrı).

İsviçre yatılı okullarında uluslararası öğrenciler için İngilizce dersler konulmaktadır ve diplomalarını da bu şekilde alırlar.

İsviçre’de derslerin içeriği geniş ve etkili olmakla beraber öğretmenlerin ve akademisyenlerin de donanımları çok gelişmiş durumdadır. Lise çağında olup üniversiteye hazırlanan kişiler de üniversitenin uzmanlarından son derece ilgili bir yardım alırlar.

İsviçre yatılı okullarda konaklama, okulların yurtlarında(kampüs yurtları) olmaktadır ve bu yurtlar son derece uluslararası bir çevreye sahiptir. Yani, İsviçre’ye dünyanın her yerinden, Amerika’dan tutun, Asya’ya, Afrika’ya kadar bir çok yerden öğrenci geldiği için son derece uluslararası bir ortam bulunmaktadır. Okullar da aynı şekilde bu çok kültürlü ortamın korunması için ellerinden geleni yapmaktadırlar ve bu anlamda gelen kişilerin hem kendi kültürlerini korumalarına hem de diğer kültürlere saygı duymaları ve o kültürler hakkında bilgi edinmelerine olanak tanırlar. Öğrenciler bu ortamın getirdiği avantajla okul bittiği zaman iletişim kurma konusunda zorlanmazlar ve gittikleri her topluma kolay uyum sağlayabilirler. Ayrıca bireyler arası uyuşmazlıklara yapıcı bir bakış açısı da kazanırlar, ki günümüzün iletişim yapısında bu son derece gereklidir.

İsviçre üniversitelerinin kampüslerinden de bahsedecek olursak eğer, her şeyden önce harika doğadan bahsedebiliriz. Bu üniversiteler bulundukları konum gereği doğayla son derece iç içedir ve öğrencilere de doğanın tüm imkanlarından faydalanmaları için olanak sağlanır. Öğrenciler kışın kayak, snowboard, yazın ise kır yürüyüşü, dağ bisikleti ve diğer outdoor sporlarla ilgilenebilirler.

Sonuç olarak; İsviçre’de eğitimin kişiye getirdiği avantajlar son derece fazladır. Her ne kadar maliyet açısından diğer ülkelere nazaran biraz daha fazla olsa da, kişiye getirdiği yetkinlikler, edinilen çevre, konaklamanın kalitesi ve ülkenin gelişmişlik seviyesiyle kişinin kendine yapacağı çok iyi bir yatırım olacaktır. 

Polonya

Polonya, son yılların, uluslararası öğrenci kabulu anlamında en çok artış gösteren ülkelerindendir. Avrupa Birliği üyesi olan Polonya, Euro bölgesinde değildir ve hala kendi para birimi ‘Złoty’ (Ziloti)’yi kullanmaktadır.

Ana dili Lehçe olan Polonya’da birçok devlet üniversitesinde İngilizce eğitim alma imkanı mevcuttur. Lisans eğitimleri 3 ya da 4 yıl, master eğitimleri ise 1 ya da 2 yıl sürmektedir. Yıllık eğitim ücretleri 3000 – 5000 Euro arasında olan Polonya’da; aylık yeme-içme, konaklama masrafı 300 – 350 Euro civarındadır. Bu da toplamda öğrenciye daha düşük bir maliyet getirmektedir. Ayrıca öğrencilerin yarı zamanlı olarak çalışma imkanları da mevcuttur.

Temsil ettiğimiz okullar;

IED

Domus Academy

NABA

Leonardo Da Vinci

Lorenco de Medici

Instituto Marangoni

Scoula Arts School

Ecole de Management de Normandie

ESC Dijon / Burgundy School of Business

Grenoble Ecole de Management

EM Normandie

Novancia Business School Paris

EM Strasbourg Business School

Telecom Ecole de Management

Maastricht University

Swiss Hotel Management School

Swiss College of Hospitality Management

Swiss Institute for Management & Hospitality

European University (campuses at Barcelona, Geneva, Montreux, Münich, Yvorne)

Le Cordon Bleu

ESERP Business School

Alcalá de Henares University of Madrid

Autonoma University of Barcelona

Cesine University

Complutense University of Madrid

EAE Business School

Fundesem Business School

INSA

Malaga University

Polytechnic University of Madrid

Salamanca University

SEK International School

Universidad Europea Madrid

Universitad Internacional Catalunya

ISD (Istituto Superiore di Design)

Warsaw School of Economics

Cracow School of Economics

Warsaw University of Technology

University of Lodz

Poznan University of Economics

Cracow University of Technology

Kozminski University

Wroclaw University of Technology

Wroclaw University of Economics

University of Warsaw

Berlin University of Technology

Münich Business School

Münich University of Technology

RWTH Aachen

Technical University Braunschweig

Technical University Darmstadt

Technical University Dresden

Leibniz Universitat Hannover

Karlsruhe Institute of Technology

Universitat Sttutgart

Cesine Business School

GISMA Business School

Diğer tüm okullar için lütfen biziml iletişime geçin…

Bilgi İstek Formu