Amerika Üniversiteleri

Amerika üniversiteleri ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Her yıl yaklaşık 1 milyon öğrenci eğitim amacı ile Amerika’yı tercih etmektedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde en çok üniversiteye sahip olma ünvanını taşıyan Amerika, Hindistan’dan sonra dünyada en çok üniversiteye sahip ülkedir. Özellikle araştırma alanında yüksek bütçelere sahip olması, Amerikan üniversitelerinin tüm dünyada, hem öğrenciler hem de akademisyenler tarafından ilgi görmesine neden olmaktadır.

Amerika’da devlet ve özel üniversiteler olmak üzere toplamda 5768 tane üniversite vadır. Üniversiteler öğrencilere lisans ve lisans üstü akademik dereceler (Bachelors, Masters, PhD, vb.) kazandırmaktadır.  Ayrıca son yıllarda çok popüler olan sertifika programları da; Amerika’da, üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri tarafından sunulur.

 

Amerika'da üniversite eğitimi bugün Türkiye'deki bir çok öğrencinin de ortak hayalidir. Amerika'daki üniversiteleri prestijli yapan unsur, üniversitelerin dünyaca ünlü başarı sıralamalarında her zaman üst sıralarda bulunmaları, Amerika'nın hem iş hem çevre açısından güzel bir deneyim olması ve tabi ki verilen eğitimin kalitesidir. Amerikan üniversitelerine baktığımızda iki tip üniversite görürüz. Bunlardan birisi normal üniversiteler, diğeri ise Community College'dır. Community College'ın Türkiye'deki karşılığı iki yıllık yüksek okullardır diyebiliriz. Elbette sistemsel farklılıklar bulunmaktadır. Amerika'ya giden yabancı bir öğrenci için Community College'ın daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu okullara kabul almak diğer 4 yıllık üniversitelere nazaran daha kolaydır. Yani kabul şartları, diğer üniversitelerde olduğu kadar zorlayıcı değildir. Üstelik bu okullardan başarılı bir şekilde mezun olduğunuz taktirde 4 yıllık üniversitelerden birine geçiş yapabilirsiniz ve çok daha kolay kabul alabilirsiniz. 4 seneyi tamamladığınızda da 2 diplomaya birden sahip olursunuz.

College, Amerikan yüksek öğretim sisteminin temel taşlarındadır. ‘College’ dendiğinde 3 farklı tip college’dan herhangi biri ifade ediliyor olabilir. Bunlar;

Community College; 2 yıllık eğitim sunan kurumlardır. 2 yıllık eğitimin sonunda ‘Associate Degree’ diploması verirler. Üniversitelere göre daha uygun fiyatlıdırlar, kabul şartları dah esnektir ve 4 yıllık üniversiteye geçiş imkanı sağlarlar.

Liberal Arts College; 4 yıllık eğitim sunan özerk kurumlardır. Sosyal bilimler alanında özelleşmiş olan bu kurumlar; küçük sınıflarda öğrenci – akademisyen ilişkisinin daha iyi olduğu, araştırmanın yanı sıra interaktif bir eğitim ortamı da sunanlar. Mezun olduğunuzda, sosyal bilimler alanında lisans diploması alırsınız.

Üniversite bünyesindeki College; Diğer bir değişle, üniversitedeki bölümler.

amerika üniversite eğitimi

Amerika’da üniversiteler ya da college tipi okullar devlet tarafından denetlenmez. Bu görev, bu alanda özelleşmiş bağımsız akreditasyon kurumları tarafından gerçekleştirilir. Akreditasyon kurumları, tüm Amerika’daki üniversiteleri, akademik nitelik, yayın sayısı, bünyesindeki kütüphanelerin kalitesi, araştırma sayısı gibi birçok konuda puanlandırır. Akreditasyona sahip olmayan okullarda okumak isteyen öğrenciler Amerikan devletinden kredi alamaz.

Amerika’nın resmi dili İngilizce’dir. Bu nedenle eğitim dili de İngilizce’dir. Eğer Amerika’da bir yüksek öğrenim kurumuna kayıt yaptırmak istiyorsanız öncelikle İngilizce seviyenizi uluslararası geçerli TOEFL / IELTS gibi sınavlarla ispatlamanız gerekmektedir. Eğer yeterli seviyede İngilizce bilgisine sahip değilseniz, birçok okul kendi bünyesinde ya da anlaşmalı olduğu özel dil okullarından birinde İngilizce kursuna kayıt yaptırmanız durumunda size şartlı kabul imkanı sağlamaktadır. 

Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tedirgin olduğu konu üniversite sınavlarıdır. Bu sınavlar lisans ya da lisans üstü programlara başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin, bu programlara kayıt olmak için gerekli donanıma sahip olduklarını göstermeleri için almaları gereken sınavlardır. Sınavlara sadece uluslararası öğrenciler değil, Amerikalı öğrenciler de girmek durumundadır.

Bu sınavlar, çeşitli özel kurumlar tarafından, tüm dünyada bu özel kurumlar tarafından belirlenen merkezlerde, belirli tarihlerde yapılır. Öğrenci kendini hazır hissettiği bir tarihte sınava kayıt yaptırabilir.

SAT (Scholastic Aptitude Test)

SAT sınavı lisans düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencilerin alması gereken bir sınavdır. ‘The College Board’ tarafından düzenlenen bu sınav ortalama her 2 ayda bir yapılmaktadır. SAT sınav sonuçları 2 yıl boyunca geçerlidir.

SAT sınavı iki bölümden oluşmaktadır;

SAT I: Reasoning Test : Toplamda 3 saat süren ve çok seçmeli sorulardan oluşan bu birinci bölüm 2 ana daldan oluşur. Maths (öğrencinin matematik ve geometri yeteneğini ölçer) ve Critical Reading (öğrencinin sözel ve eleştirel okuma yeteneğini ölçer). Bu sınavda yer alan 3ncü bir bölüm ise Writing (kompoziyon yazma) bölümüdür. Ancak Writing bölümü opsiyonel olarak sunulmaktadır, yani sadee isteyen kişiler alır. Writing bölümünü de almak isteyenler için toplam sınav süresine 50 dakika ilave edilmektedir.

SAT II: Subject Test : Toplam süresi 1 saattir. Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. SAT II testi öğrencinin bir konu üzerine olan bilgisini ölçmeyi hedefler. SAT II içerisindeki başlıca konular; İngilizce, tarih, biyoloji, kimya, fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, vb.

SAT sınavlarındaki her bir bölümden öğrenci 200 ile 800 arasında bir skor almaktadır. Amerika’daki üniversitelere başvuru sırasında genellikle SAT sınavlarından en az birisinin sonucu yeterlidir. Ancak presijli üniversiteler her iki sınavın sonucunu da istemektedir. 

ACT (American College Testing)

ACT aynı SAT gibi lisans programlarına başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin girmesi istenen bir sınavdır. ACT sınavı ortalama her 2 ayda bir yapılmaktadır. Sınav sonucu SAT’nin aksine 2 yıl değil 5 yıl geçerlidir.

Sınav toplamda 3 saat sürmektedir ve İngilizce (75 soru - 45 dakika), Matematik (60 soru - 60 dakika), Okuma (40 soru - 35 dakika) ve Fen bilimleri (40 soru - 35 dakika) olmak üzere toplam 4 bölümden oluşmaktadır. Sorular çoktan seçmeli olarak sunulur. Ayrıca opsiyonel olarak sunulan ve 30 dakikalık bir süreye sahip olan yazma bölümü de mevcuttur. Bu bölümde verilen konu üzerine bir kompozisyon yazmanız beklenir. Bu 30 dakika; 3 saatlik sürenin üzerine eklenmektedir.

Sınavın zorunlu olan 4 bölümünden 1 ile 18 arasında puan alabilirsiniz. Opsiyonel olarak sunulan yazma bölümünden ise 1 ile 36 arasında skor alırsınız. Toplam skorunuz bu sonuçların ortalaması alınarak hesaplanır.

SAT ve ACT arasındaki en temek farklar;

  • SAT 2 yıl, ACT 5 yıl geçerlidir.
  • SAT’de fen bilimleri alanı zorunlu değildir, ACT’de zorunludur.

GRE (Graduate Record Examination)

GRE sınavı, yüksek lisans programlarına başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerden istenilen bir sınav skorudur. ETS tarafından düzenlenen bu sınav herhangi bir spesifik alandan bağımsız olarak, öğrencileri, verbal reasoning (kelime bilgisi), quantative reasoning (sayısal yetenek), analytical writing (analitik yazma becerisi) ve critical thinking skills (kritik düşünme becerileri) alanlarında değerlendirmeyi hedeflemektedir.

Sınav toplam 3 saat 45 dakika sürmektedir ve bilgisayar üzerinden yapılır. Sınavın geçerlilik süresi 5 yıldır.

Sınavdan alınabilecek skorlar; analytical writing 0 – 6 puan (yarımlık puan mevcuttur), verbal reasoning 130 – 170, quantative reasoning 130 – 170.

GRE genel sınavın yanı sıra GRE Subject Tests sınavı da mevcuttur. Bu sınav belirli alanlarda bilgiyi ölçmeyi hedeflemektedir. Sunulan alanlar; biyoloji, psikoloji, kimya, edebiyat, matematik, fizik, vb. Bu testin süresi 170 dakikadır.

GMAT (Gradute Management Admission Test)

amerika dil sınavları

GMAT sınavı, işletme, muhasebe, finans gibi alanlarda yüksek lisans programlarına başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerden istenilen bir sınav skorudur. Özellikle MBA başvurularında birçok okul bu skoru talep etmektedir. Ancak düşünülenin aksine bu test kişilerin idari bilgilerini ya da yeteneklerini ölçen bir sınavdır. Bu test quantative (sayısal yetenek), verbal (kelime bilgisi), integrated reasoning (sebep sonuç ilişkisi kurma) ve analytical writing (analitik yazma becerisi) olmak üzere toplam 4 bölümden oluşur.

Sınav toplam 3 saat 30 dakika sürmektedir ve bilgisayar üzerinden yapılır. Sınavın geçerlilik süresi 5 yıldır.

Sınavdan alınabilecek skorlar; quantative ve verbal bölümlerinden 0 – 60 puan, integrated reasoning bölümünden 1 – 8 ve analytical writing bölümünden 0 – 6 arasında puan alınmaktadır. Toplam puan ise 200 ile 800 arasında olacak şekilde hesaplanır.

Amerika’da üniversite başvurusunda bulunacak yabancı öğrencilerin bir önceki eğitimlerinde (lisans başvurusu için lise, yüksek lisans başvurusu için lisans) aldıkları notların Amerikan sistemine uyarlanması gerekir. Bunun için ‘Evaluation Credentials’ üzerine çalışan kurumlardan herhangi birine diploma ve not dökümlerinizi göndermeniz gerekir. Diploma denkliği ya da derslerin münferit değerlendirilmesi şeklinde denklik söz konusudur.

Başvuruda bulunacağınız üniversitenin hangi değerlendirmeyi istediği, hangi değerlendirme kurumlarını tanıdığı başvuru koşulları arasında belirtilir. Değerlendirmeler ortalama 10-12 günde sonuçlanır.

Birçok üniversite değerlendirme sonucunun değerlendiren kurum tarafından direk olarak kendisine postalanmasını ister. Değerlendirme sonuçlarından istediğiniz kadar kopya talep edebilir ve kopyaların her birini farklı adreslere göndermelerini isteyebilirsiniz.

Size tavsiyemiz başvuruda bulunacağınız büyün üniversitelerin ortak olarak kabul ettiği bir kurumdan bu değerlendirmeyi talep etmeniz ve kurumun direk olarak üniversitelere sonuç göndermesini istemenizdir.

Community College, Amerika’da yüksek öğretim programlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Çok yaygın ve tercih edilen bir eğitimin sunulduğu Community College’lar öğrenciler 2 yıl süre ile eğitim almak istedikleri fakültenin temel derslerini alırlar. Örneğin mühendislik alanında bir eğitim almak istiyorlarsa, tüm mühendislik dalları için ortak olan dersleri görürler. Bu 2 yıllık eğitimin sonunda ‘Associate Degree’ diploması ile mezun olur. Bu diploma birebir örtüşmese de bizdeki 2 yıllık diplomaya yakın bir diplomadır diyebiliriz.

Mezun olduktan sonra öğrenciler isterlerse bu diploma ile iş bulup ara eleman olarak çalışabilirler, isterlerse de 4 yıllık fakültelere geçiş yapabilirler. Üniversiteye geçiş yapan öğrenci bu 2 yılın üstüne 2 yıl daha okuyarak 4 yıllık diplomaya sahip olur, yani herhangi bir dönem / yıl kaybı yaşanmaz. Bu sistem 2+2 sistem olarak da bilinir.

amerika üniversiteleri eğitim

Bu şekilde geçiş yapmayı planlayan bir öğrencinin 3ncü yılında hangi üniversiteden kabul alacağı bu 2 yılda göstermiş olduğu başarıya bağlıdır. Ancak ilk 2 yıldaki eğitimi sırasında almış olduğu derslerin içeriği, kredileri, uygulanma yöntemleri gibi konular da öğrencinin hangi üniversiteden kabul alacağı konusunda etkilidir. Bu nedenle ‘community college’ seçimi çok önemlidir. Amerika’da 5000’in üzerinde ‘community college’ vardır. Hangi okulu seçeceğinize karar verirken, daha önceki yıllarda vermiş olduğu mezunların hangi üniversitelere kabul edildiği size en büyük rehber olacaktır.

Neden community college tercih etmeliyim;

  1. Bu sayede öğrenci liseden mezun olur olmaz direk olarak üniversitedeki büyük sınıflarda/amfilerde eğitim almak yerine daha küçük sınıflarda bir eğitim alır,
  2. Lise – üniversite arasında daha rahat bir geçiş – adaptasyon süreci yaşar,
  3. Ekonomik anlamda ‘college’lar üniversitelere göre daha uygun fiyatlar sunmaktadır ve bu sayede öğrenci eğitiminin ilk 2 yılında daha düşük fiyatlar öder.
  4. Yılda birkaç farklı başlangıç tarihi mevcuttur.
  5. Üniversitelere direk kabul şartları, community college’lara kabul şartlarına göre daha yüksektir. Öğrenci lise mezunu olarak direk başvuru yaptığında kabul alma ihtimali düşük olan okullara bu sayede daha rahat kabul alır.
  6. Community College’lar herhangi bir SAT / ACT sınav skoru istemez ancak direk üniversite başvuruları sırasında bu sınavların skorlarını da sunmanız gerekir.

Amerika’da lisans programları 4 yıl olarak sunulmaktadır.

Amerika’da özel ve devlet olmak üzere yaklaşık 6000 tane üniversite mevcuttur. Amerikan Üniversiteleri birçoğumuzun da bildiği gibi dünya sıralamalarında hep en üstlerde yer alırlar ancak tüm üniversitelerin kaliteleri aynı seviyede değildir.

Amerika’da akademik dönem genellikle ağustos ayının son haftasında başlar ve mayıs ayına kadar devam eder. Üniversitelerden bazıları yaz döneminde de 3ncü bir akademik dönem / yaz okulu imkanı sunmaktadır.

Amerikan üniversitelerinin başvuru tarihleri yaklaşık olarak 1 yıl önce açılır ve başvurular aralık itibari ile kapanmaya başlar. Bu nedenle erkenden işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz.

Amerika’da lisans başvurusunda bulunurken birçok üniversite öğrencilerden SAT ya da ACT sınav skoru istemektedir.

Amerika’da üniversitelerin bir kısmı başvuru sırasında tüm evraklarınızın hazır olmasını ister. Bu sebepten SAT / ACT ve TOEFL / IELTS sınavlarını başvuru sürecinden önce alırsanız, başvurunuz sırasında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamış olursunuz.

Amerika’da Tıp Eğitimi

Amerika’da tıp eğitimi almak isteyen kişiler öncelikle 4 yıllık bir eğitimi tamamlamak durumundadırlar. Temel bilimler alanında özellikle biyoloji alanında eğitim almışsanız ya da pre-medicine denilen tıp öncesi eğitimi tamamlamışsanız ancak tıp fakültelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu ilk 4 yılın üzerine 3 yıl daha eğitim alarak tıp doktoru olma hakkına sahip olursunuz. Hangi tıp fakültesinden kabul alacağınız da ilk 4 yılınızda göstermiş olduğunuz başarıya bağlıdır.

Amerika’da 4 yılın sonunda başvuruda bulunurken genel bir tıp eğitimine değil, uzmanlaşmak istediğiniz branşın eğitimine başvuruda bulunursunuz ve mezun olurken ‘pratisyen hekim’ değil, başvuruda bulunduğunuz alanın uzmanı olarak mezun olursunuz.

Tıp eğitimi ile ilgili mevcut sistem tıp ile alakalı diğer bölümler olan diş hekimliği, eczacılık ve veterinerlik için de geçerlidir.

Amerika’da Hukuk Eğitimi

Amerika’da hukuk eğitimi almak isteyen kişilerin öncelikle 4 yıllık bir eğitimi tamamlamaları gerekmektedir. Siyaset bilimi, politika, gazetecilik gibi programların yanı sıra yine 4 yıl süre ile sunulan pre-law, hukuk öncesi eğitim de bu 4 yıllık eğitim için alınabilecek eğitimler arasındadır. Bu 4 yıllık programlardan sonra 3 yıl daha okuyarak hukuk diplomasına sahip olabilirsiniz. Hangi hukuk fakültesinden kabul alacağınız ilk 4 yıldaki başarınıza bağlıdır.

Amerika’da hukuk mezunu olduktan sonra, Türkiye’de direk olarak avukatlık yapmanız mümkün değildir. Bunun için Türk Hukuk Sistemi üzerine verilen dersleri almalı ve zorunlu avukatılık stajını tamamlamalısınız. Almanız gereken fark dersleri yaklaşık olarak 7 ders – 21 kredi kadardır ve 1 yıl kadar sürmektedir.

Amerika’da Mimarlık Eğitimi

Amerika’da mimarlık bölümü bizdekinin aksine daha teknik bir bölümdür; teknik bilgi ve matematik bilgisi mimarlık okumak isteyen kişilerde aranılan bir özelliktir. Bu nedenle mimar olmak isteyen kişiler öncelikle inşaat mühendisliği, teknoloji, üretim gibi alanlarda 4 yıllık bir programı tamamlamak durumundadırlar. Daha sonra master düzeyince mimarlık programlarına dahil olabilirsiniz.

Amerika’da yüksek lisans programları master programları ve doktora programları olarak sunulmaktadır. Master programları genellikle 2 yıl, doktora programları ise 4 yıl sürmektedir.

Amerika’da birçok farklı yüksek lisans programı mevcuttur. Master programlarına başvurularda istenilen en düşük ortalama genelde 2,5’tir ancak hangi üniversiteye başvuruda bulunduğunuza göre istenilen not ortalaması değişiklik gösterebilir.

Amerika’da yüksek lisans başvuruları sırasında birçok üniversite hangi bölüme başvuruda bulunduğunuza bağlı olarak GRE ya da GMAT sınav skoru istemektedir. Aynı lisans başvurularında olduğu gibi, yüksek lisans başvuruları da bir yıl kadar önce açılır ve kasım ayından itibaren kapanmaya başlar. Birçok üniversite başvurunuz sırasında evraklarınızın tam olmasını ister bu nedenle gerekli olacak sınav skorlarını erkenden almanızda fayda vardır.

University of California – Los Angeles (UCLA)

University of California – Berkeley (UC – Berkeley)

University of California – San Diego (UCSD)

University of California – Irvine (UCI)

University of California – Davis (UCD)

University of California – Riverside (UCR)

Adelphi University

Alliant University

Arcadia University

Arkansas State University

Art Institute of Boston

Arts Institutes (Amerika’da 50 şube)

Barry University

Buena Vista University

California Lutheran University

California State University – Monterey Bay

Cambell University

Case Western Reserve University

City University of Seattle

Clemson University

Coastal California University

Colorado State University

Concordia University

Concordia University – Saint Paul

Dominician University

Dominician University of California

Fairmont State University

Florida Atlantic University

Florida Institute of Technology

Fontbonne University

Fullsail University

George Mason University

Golden Gate University

Grand Valley State University

Hawaii Pacific University

High Point University

Humboldt State University

Indiana University – Purdue

University Fort Wayne

James Madison University

Johnson and Wales University

Lesley University

LeTourneu University

Lewis University

Lipscomb University

Long Island University

Louisiana Tech University

Marquette University

Mc Neese State University

Middle Tenessee State University

Montana State University

Northern Michigan University

Notre Dame de Namur University

Ohio Dominican University

Oklahama City University

Oregon State University

Pace University

Pacific University

Point Park University

Queens University of Charlotte

Quinnipiac University

Rider University

Robert Morris University

Roger Williams University

Roosewelt University

Rutgers University – Camden

Saint Joseph’s University

Saint Peters University

South Illinois University

South University

Southern Illinois University – Edwardsville

Southern Polytechnic State University

State University of New York (SUNY) – Brockport

Stetson University

Drew University

East Tennessee State University

Eastern Kentucky University

Fairleigh Dickinson University

SUNY – Delhi

SUNY – Alfred State College

SUNY – Broome Community College

SUNY – Erie Community College

SUNY – Farmingdale State College

SUNY – Fredonia

SUNY – Fulton – Montgomery Community College

SUNY – Genesee Community College

SUNY – Geneseo

SUNY – Jamestown Community College

SUNY – Mohawk Valley Community College

SUNY – Monroe Community College

SUNY – Morrisville State College

SUNY – Nassau Community College

SUNY – New Platz

SUNY – North County Community College

SUNY – Old Westbury

SUNY – Oswego

SUNY- Potsdam

SUNY – Purchase College

SUNY – Rockland Community College

SUNY – Sullivan County Community College

SUNY – University at Albany

SUNY – Westchester Community College

SUNY – Buffalo State College

SUNY – Canton

SUNY – Clinton Community College

SUNY – Cobleskill

SUNY – College at Brockport

SUNY – College at Oneonta

Western Kentucky University

Western New England University

Murray State University

National University

New York Film Academy

Northeastern University

Northern Illinois University

University of Massachusetts – Boston

University of Massachusetts – Dartmouth

University of Massachusetts – Lowell

University of Minnesota

University of Minnesota – Duluth

University of Missiouri – St Louis

University of New Hampshire

University of New Haven

University of New Mexico

University of North Dakota

University of Rhode Island

University of South Florida

University of South Marine

University of St Thomas Houston

University of St Thomas Minnesota

University of Tampa

University of Tennessee

University of Texas at Dallas

University of Incarnate Word

University of Vermont

University of Wisconsin, Superior

Virginia International University

West Texas A&M University

West University

New York Business School

Hult Business School

Tennessee Tech University

Texas A&M University – Corpus Christi

Texas Tech University

Texas Westlayan University

Tiffin University

University of Charleston

University of Cincinnati

University of Houston Clear Lake

University of Idaho

University of La Verne

University of Maine

University of Mary Washington

Widener University

Wilkes University

Wright State University

Amerika’da Temsil Etttiğimiz ‘Community College’lar

ASA College

Bates Technical College

Boston Architectural College

College of Central Florida

College of Mount Saint Vincent

Daemen College

Delaware County Community College

Diablo Valley College

Florida Southern College

Green River Community College

Louisiana College

Merrimack College

Mira Costa College

Monroe College

Moraine Valley Community College

Richard Stockton College of New Jersey

Saint Michael’s College

Santa Barbara City College

Santa Monica College

Seattle Community College

Skagit Valley Community College

South Seattle Community College

Eckerd College

Edmonds Community College

Westminster College

Mount Ida College

West Hills College

Bilgi İstek Formu