Almanca İsviçre Dil Okulları

İsviçre, Avrupa’da Almanya, Fransa, İtalya ve Avusturya’nın ortasında bulunan bağımsız bir devlettir. Genelde insanların huzurlu, harika bir doğaya sahip olarak tanıdığı bu ülke gerçekten kendisi için söylenen tüm güzel sözleri hak etmektedir. Doğanın güzelliğinden tutun, şehirlerin düzenliliği ve eğitim kalitesine kadar her şey İsviçre’de harika bir uyum içerisindedir. Ayrıca bu ülkede ülkemizin tarihi açısından da büyük öneme sahip iki şehir olan Lozan ve Montrö gibi şehirler de bulunmaktadır.

isvicrede-egitim

İsviçre’de tek bir dil değil; 4 tane resmi dil bulunmaktadır. Bunlar Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İngilizce’dir. Hangi dilin ağırlıkta konuşulduğu, bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

İsviçre’nin Fransa sınırına yakın bölgeler daha çok Fransızca konuşulan bölgelerdir. Fransızca öğrenmek amacıyla bir dil okuluna kayıt yaptıran öğrencilere özellikle Cenevre, Lozan, Montrö, Bern gibi şehirleri tercih etmektedirler. Zaten bu şehirler İsviçre’nin en fazla Fransızca konuşulan şehirleridir.

İsviçre’deki Fransızca dil okullarında her yaşa hitap eden kurslar mevcuttur. Bu kursların yanı sıra İsviçre dil okulları, ders programına ek olarak kayak, dağcılık gibi isteğe bağlı kurslar da sunmaktadır. Dolayısıyla meraklıları için bu kursların da bulunması İsviçre dil okullarını cazip kılmaktadır.

İsviçre, Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olmamasına rağmen Schengen sınırlarında yer alır. Bu nedenle diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi 12 haftaya kadar dil okulu kaydı yaptıran yeşil pasaport sahipleri herhangi bir vize almaksızın İsviçre’ye seyahat edebilir ve bu süreye kadar dil okuluna gidebilirler. Ancak yeşil pasaport sahibi olmayanlar ya da 12 haftadan daha fazla dil okuluna gidecek olan kişiler vize almak durumundadır.

Neden İsviçre’de Almanca Dil Eğitimi ?

Almancanın Resmi Dil Olması : İsviçre’de Almanca resmi dillerden birisidir ve en sık konuşulan birinci dil Almancadır diyebiliriz. Dolayısıyla kurs dışında da Almanca pratik yapma şansınız her zaman bulunmaktadır.

Avrupa’nın Kalbi : Avrupa’nın hiç şüphesiz en önemli ve en büyük kültürel mirasa sahip ülkelerinden birisi de İsviçre’dir. Bu özelliğiyle İsviçre’de eğitim almanız size kültürel anlamda çok şey katacaktır.

Harika Doğa : İsviçre müthiş doğasıyla da ün yapmış bir ülkedir. Dil eğitimi aldığınız süre boyunca kursun sunduğu aktivitelerin yanı sıra arkadaşlarınızla da şehir dışı aktivitelerine gittiğiniz de siz de İsviçre’nin harika bir doğaya sahip olduğunu göreceksiniz.

isvicre

Kaliteli Eğitim : İsviçre’de ne tip bir eğitim alırsanız alın kaliteden hiçbir şekilde ödün verilmeyecektir. Çünkü İsviçre hangi yaştan olursa olsun insanların eğitimine ve öğrenmesine her zaman değer vermektedir. 

İsviçre’deki Kurs Tipleri Nelerdir ?

Genel Almanca Kursu : Genel Almanca kursları, 4 temel dil becerisi olan okuma, yazma, dinleme ve konuşmayı içeren pratik Almanca üzerine odaklanır. Bu kurslar, İngilizceyi çabuk ve etkili öğrenmeniz için hafif bir program sunar. Aynı zamanda gramer ve kelime öğrenir, resmi ve resmi olmayan tartışmalarda, mülakatlarda nasıl konuşmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

LSI-Zurich-class

Yoğun Almanca Kursu : Haftada 25 saatlik yoğun Almanca programı içerisinde haftada 20 saat gramer, yazma, konuşma, okuma, dinleme modülleri yer almakta, geri kalan 5 saatte ise seçmeli dersler alınmaktadır. Seçmeli dersler sınavlara hazırlık, İş Almancası, Telaffuz ve Konuşma, Kültür ve Edebiyat gibi alanlar arasından tercih edilebilir. Program sonunda adaylara seviyeyi gösteren katılım sertifikası verilmektedir.

LSI-zurich-dil-okulu

Süper Yoğun Almanca Kursları : Kısa zamanda çok hızlı başarıya ulaşmak ya da tatilini olabildiğince dolu geçirmek isteyenler için haftalık 40 ders saati içeren süper yoğun Almanca programları sunulmaktadır.

TestDAF Hazırlık Kursları : TestDaF, Federal Almanya Cumhuriyeti’nde yüksek öğrenim görmek isteyen veya en azından dil düzeyini gösteren resmi bir belgeye ihtiyaç duyan Amanca öğrenenler için bir sınavdır. TestDaF sınavı Hagen’deki TestDaF-Enstitüsü tarafından merkezi şekilde geliştirilip, değerlendirilip yaklaşıl 80 ülkede lisanslı test merkezleri tarafından uygunlanmaktadır. Tüm sınav katılımcıları aynı soruları almaktadır. Sınavlar eğitilmiş sınav kontrol uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Sınav sonucu, 3 seviyeden birine tasnif edilir.

TestDaF Seviye 5 (TDN 5)

TestDaF Seviye 4 (TDN 4)

TestDaF Seviye 3 (TDN 3)

Bu dil seviyeleri, Avrupa Birliği Dil Komisyonu’nun Ortak Avrupa Çerçeve Bildirgesi’ne göre Dil Seviyesi B2.1 ve C1.2 seviyelerine karşılık düşmektedir.

Eğer her sınav bölümünde TDN 4 seviyesine ulaştıysanız artık yolunuzda Almanya’da eğitim görmek için resmi anlamda hiçbir engel bulunmamaktadır (doğal olarak diğer gerekli resmi koşulları da yerine getirmeniz gereklidir). Eğer aldığınız sınav sonuç TDN 5 ise Yüksek Öğrenime başlamak için gerekli olan seviyenin üstünde çok iyi dil seviyesine ulaşmışsınız demektir.

alpadia-montreux-dil-okulu

İsviçre’de Yaşam

İsviçre denize kıyısı olmayan Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında bölünen bir ülkedir. İsviçre Konfederasyonu’nun uzun bir silahlı tarafsızlık tarihi bulunmaktadır ve 1815 yılından bu yana uluslararası bir savaş durumu hiç olmamıştır. 2002 yılında da Birleşmiş Milletler’e katılmamıştır. Yine de etkin bir dış politika sürdürmektedir ve sıklıkla dünya çapında barış kurma girişimlerine katılır.

İsviçre kişi başına düşen net olmayan yerli ürün bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir ve vatandaşları dünyadaki en yüksek malvarlığına sahiptir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi İsviçre’de dil ve kültür açısından dört ana bölge bulunmaktadır. Dilleri tekrar hatırlatacak olursak; Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça’dır. İsviçre’de dünyadaki en demokratik devletlerden birisidir, hatta öyle ki tek bir devlet başkanı bile yoktur. Bunun yerine devletin başında Federal Konsey bulunmaktadır. Ayrıca İsviçre vatandaşı bir kişi anayasada değişiklik yapılması için başvuru yapabilir ya da ülkedeki bir kanunun değişmesi için dava açabilir. Bu açıdan İsviçre’nin doğrudan demokrasiye sahip bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. İsviçre halkı bu tip haklara sahiptir ancak toplum içerisinde ve yasalarla da belirtildiği şeklinde sıkı kanunlar bulunmaktadır ve bu kanunlara uymayanlara her kim olursa olsun ceza vermektedir.

İsviçre’de Ulaşım

İsviçre’de 64.855 km kara yolu bulunmaktadır. Ulaşım açısından İsviçre’de hiçbir şekilde sıkıntı çekmezsiniz çünkü ülkede hem kara yolu hem demir yolu ulaşımı çok gelişmiştir. Ülke ulaşım altyapısını 100-150 sene önce çözdüğü için şu anda İsviçre’nin neredeyse tüm yerleşim yerlerine erişim bulunmaktadır.

isvicre-ulasim

Hava ulaşımı açısından da İsviçre’nin ana ve en büyük havalimanı Zürih-Kloten Havalimanı’dır. Diğer önemli havalimanları da Basel ve Cenevre’dir. Basel havalimanı kısmen Fransa toprakları üzerinde inşa edilmiştir ve Almanya’nın Freiburg ve Fransa’nın Mulhouse şehirleriyle ortak kullanılır.

İsviçre’ye Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları, Lufthansa ve Swiss Air ile ulaşılabilir. Yani çok fazla ulaşım seçeneği mevcuttur.

Ayrıca şunu da belirtmekte yarar var. İsviçre Schengen bölgesinde olduğu için ve çevresindeki tüm ülkelerle hem kara yoluyla hem demiryoluyla bağlantısı bulunduğu için dil okuluna gittiğiniz zaman diğer ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz. Bu bir kişi açısından harika bir kültürel deneyim olur.

İsviçre’de Yaşam Masrafları Nasıldır ?

İsviçre refah düzeyi çok yüksek bir ülkedir ve para birimi İsviçre Frangıdır(CHF).

Konaklama : İsviçre dil okulları genelde Aile Yanı Konaklama seçeneği sunmaktadır ancak öğrenci yurdu ve stüdyo daire seçenekleri de mevcuttur. Toplamda 1 aylık konaklama masrafınızın 1140 CHF olacağını söyleyebiliriz.(Tek kişilik odada kahvaltı dahil fiyat baz alınmıştır)

alpadia-montreux-accommodation

Yeme İçme : İsviçre’de orta sınıf bir restoranda yemek, içeceklerle beraber ortalama 25 CHF tutmaktadır.

Ulaşım ve Toplu Taşıma : Tek binimlik bilet tüm şehirlerde genelde pahalıdır. Dolayısıyla aylık bilet almanızı öneririz, aylık biletin fiyatı da 75 CHF’dir.

Kültürel Aktiviteler : İsviçre’de bir kültürel aktivitenin(sinema, tiyatro, etkinlikler vs) ortalama fiyatı 18 CHF’dir.

Toplam : Tüm maliyetler göz önüne alındığında ve ekstralar da hesaplandığında aylık yaşam masrafı ortalama 1300-1500 CHF’dir. Türk Lirası’na çevirdiğimizde aylık 5000 TL gibi bir yaşam masrafı karşımıza çıkmaktadır.

İsviçre’nin En Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

Zürih : İsviçre’nin fiili başkenti sayılmaktadır.

Görülebilecek yerler : Grossmünster, Zürich Gölü, İsviçre Ulusal Müzesi, Üetliberg, Zürich Opera Binası, St.Peter, Lindenhf

Gidilebilecek dil okulları: LSI

Montrö : Montrö, Cenevre Gölü'nün kuzey kıyısının doğrusunda, Vaud Riviera'sının merkezinde yer alır. Montreux 20. yüzyılın başlarından beri, mikro-kliması sayesinde gelişen turizmle, oldukça tanınan bir şehirdir. Ama şehrin bu isimle tanınması ancak 1961'lerden beridir ki, bu tarihte Châtelard ve Planches bucakları birleşerek Montreux'yü oluştururlar.

Görülebilecek yerler : Vieux-Montreux Müzesi, Ruzo Müzesi, Audiorama, Rochers de Naye, Dent de Jaman, Cretes Castle

Gidilebilecek dil okulları : Alpadia Language School, LSI

Luzern : İsviçre’nin kuzeyinde, Luzern Kantonu’nun başkentidir. 63.000 nüfuslu şehirde Orta Çağ döneminden kalma bir çok yapı mevcuttur.

Görülebilecek yerler : Luzern Aslanı Anıtı, Ulaştırma Müzesi, Reuss Nehri, Natur-Museum Luzern, Wasserturm Luzern, Alpineum Müzesi

Gidebileceğiniz dil okulları : Eurocentres

İsviçre'de ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye'de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
  2. İsviçre'ye gitmeden önce paranızı İsviçre Frangı(CHF)'na çevirme işlemini Türkiye'de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
  3. Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
  4. Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
  5. Türkiye'den Zürih ve Basel gibi merkezlere direk uçuş bulnumaktadır. Ancak aktarma ile gidecek olursanız, aktarma yapacağınız havalimanında tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
  6. İsviçre gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
  7. Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
  8. Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
  9. Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
  10. Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.

Bilgi İstek Formu