Kanadada Lise Eğitimi

Kanada'da lise eğitimi ile ilgili detaylı bilgileri görmek için sayfayı inceleyebilirsiniz.


Kanada özellikle son yıllarda lise eğitimi için tercih edilen ülkeler arasında ilk sıradadır. Kanada’da lise eğitimi 4 yıl sürmektedir ve Türkiye’deki sisteme benzer bir şekilde 9ncu sınıf ile başlar ve 12nci sınıfta sona erer. Ancak özel liselerde hızlandırılmış programlar da sunulmaktadır.

Kanada’daki liseleri 2 ana başlıkta toplayabiliriz;

Kanada Devlet Liseleri

Kanada dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hal böyle olunca devlet liselerindeki eğitim de oldukça kalitelidir. Hatta Kanada’daki devlet liseleri özel okulların birçoğundan çok daha iyi bir eğitime sahiptir. Kanadalıların %90’ından fazlası lise eğitimi için devlet liselerini tercih etmektedir. Dolayısıyla Kanada yurtdışı lise eğitimi açısından öğrencilerin istediği bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kanada’da devlet liseleri her şehir içinde ‘district’ olara adlandırılmış bölgelere bağlıdır. Örneğin Burnaby bölgesindeki devlet liseleri ‘Burnaby School District’ adı ile anılmaktadır. Bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak her bir ‘school district’te 4 ile 15 arasında okul yer almaktadır. Öğrenciler aynı müfredat ve kitaplarla eğitim alırlar ve sınavları da aynı sorulardan oluşur.

Devlet liselerinden zorunlu olarak verilen derslerin yanı sıra seçmeli dersler de bulunmaktadır. Matematik, İngilizce ve bilim dersleri zorunlu derslerden bazılarıdır. Seçmeli dersler arasında ise bilgisayar, tasarım, yemek pişirme, spor gibi seçenekler yer almaktadır.

kanada-lise-egitimi

Devlet liselerinin pek çoğu yabancı öğrenciler için belirli bir kontenjana (ortalama %10) sahiptir. Devlet liselerinde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için sunulan konaklama imkanı aile yanı konaklama şeklindedir. Aile yanları yine tercih edilen ‘school district’ tarafından sağlanmaktadır.

Kanada devlet liselerinde okumak isteyen öğrenciler ister ilk seneden itibaren, isterlerse eğitimlerinin herhangi bir yılında Kanada’daki liselere geçiş yapabilirler. Bir dönem ya da bir yıl okuyup Türkiye’ye geri dönebilecekleri gibi, lise eğitimlerini orada tamamlama hakları da mevcuttur.

Kanada’da birçok devlet lisesi öğrencinin İngiliz seviyesi ne olursa olsun öğrenciyi kabul etmektedir. İngilizce seviyesi düşük olan öğrencilere fazladan İngilizce dersi verilerek öğrenci desteklenmektedir.

Kanada’daki devlet liselerinin en önemli özelliklerinden biri ise öğrencinin ilgi ve becerilerini geliştirmesi konusunda öğrenciye sağladığı destektir. Bu nedenle öğrencilerden okul değil, ‘district’ ya da eyalet seçmesi istenir ve öğrenci seçtiği bölgede kendisinin yetenek ve ilgileri en iyi destekleyecek okula yerleştirilir.

Kanada’daki devlet liseleri klasik lise eğitiminin yanı sıra IB ve AP eğitimleri de sunmaktadır.

Özel Liseler

Kanada’daki özel liseler, devlet liselerinde sunulan klasik eğitimin yanı sıra, direk olarak istenilen akademik programa yönelik eğitimler sunan programlar da sunmaktadır.

Bazı okullar birebir eğitim ya da küçük sınıflarda eğitim vererek öğrencinin başarısını arttırma, bazıları sadece planlanan üniversite ve bölüme yönelik dersler verme, bazıları ise devlet liselerinde sunulan müfredat ve kaliteyi sunmaktadır. IB ve AP programları da yine özel liselerde sunulan programlar arasındadır.

kanada-liseleri-yurdisi-egitim

Özel liselerde genellikle yabancı öğrenci kontenjanı diye bir limit bulunmamaktadır. Hatta bazı okullarda yabancı öğrenci sayısı, Kanadalı öğrencilere kıyasla çok daha yüksektir.

Kanada’daki özel liselerinde okumak isteyen öğrenciler ister ilk seneden itibaren, isterlerse eğitimlerinin herhangi bir yılında Kanada’daki liselere geçiş yapabilirler. Bir dönem ya da bir yıl okuyup Türkiye’ye geri dönebilecekleri gibi, lise eğitimlerini orada tamamlama hakları da mevcuttur.

Özel liselerde öğrenciler için İngilizce hazırlık programları da mevcuttur.

Özel okulların bir kısmı aynı devlet liselerinde olduğu gibi aile yanı konaklama imkanı sağlarken, bir kısmı da kendi kampüsleri içerisinde yurt konaklaması imkanı sağlamaktadır. Yurt konaklaması sağlayan özel liseler ‘Yatılı Okullar’ olarak da anılmaktadır.

Bilgi İstek Formu
www.egitimal.com dan ulaşıp kayıt işlemlerini tamamlayan her 10. Öğrencimize egitimAL’ dan Yurtdışı Gidiş Dönüş bileti hediye!