Fransızca Kanada Dil Okulları

Kanada’da en fazla konuşulan dil İngilizce olmakla birlikte, ikinci resmi dil Fransızca’dır. Özellikle Kanada’nın Quebec eyaletinde Fransızca, İngilizce’den daha fazla konuşulmaktadır. Dolayısıyla Fransızca dil okulu fırsatları için cazip merkezlerden birisi de Kanada’nın Quebec eyaletidir.

Kanada dendiğinde akla ilk olarak soğuk gelir. Evet, Kanada’nın kış mevsiminde soğuk olduğu doğrudur ancak ülkenin sistemi ve sosyal yapısı da buna göre şekillenmiştir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre en yaşanılabilir ülkeler arasında Kanada ilk sıralarda gelmektedir. Bununla beraber Kanada’nın herkesi kabul eden yapısı ve çok kültürlü toplumu da öğrencilerin kendisini rahat hissetmesini sağlamaktadır. Eğitim kalitesinde de Kanada’nın dünyanın en iyi ülkeleri arasında olduğunu belirtelim. Bu sebeple bir çok öğrenci her yıl Kanada dil okullarına kayıt yaptırmaktadır. Bunların arasında Fransızca eğitim veren dil okulları da bulunmaktadır.

undefined

Fransızca dil okullarının en fazla olduğu şehir Montreal’dir. Bu şehir, Amerika kıtasında Avrupa’dan bir parça gibidir. Ayrıca Fransızca konuşulan şehirler arasında dünyada en kalabalık ikinci şehir Montreal’dir, birinci sırada tabi ki Fransa’nın başkenti Paris vardır.

Kanada’daki Fransızca dil okullarında, Fransa dil okullarına kıyasla daha az Türk öğrenci bulunmaktadır. Kanada’nın refah düzeyi, maliyetlerin Avrupa’ya kıyasla daha düşük olması gibi nedenlerden dolayı, Kanada’daki Fransızca dil okulları giderek daha popüler hale gelmektedir. Ayrıca bazı dil okullarının sunmuş olduğu çift dil programları sayesinde öğrenciler aynı anda hem Fransızca hem İngilizce eğitim alabilirler. Kısacası Kanada Fransızca dil okullarının bir çok avantajı bulunmaktadır.

Neden Kanada’da Fransızca Dil Eğitimi ?

Kültürel Birikim : Kanada öğrencilerce de bilindiği üzere her sene binlerce göçmen alan, alınan göçmenlere de Kanada vatandaşlarıyla aynı sosyal hakların verildiği demokratik bir devlettir. Yönetim kademesinden, en ufak idari birimlere kadar, dünyanın her yerinden ve tüm toplumlardan insanlar çalışabilmekte, bu da toplum arasında mükemmel bir uyum ve birikim ortamının sağlanmasına ortam oluşturmaktadır. Kanada yerlilerinin oluşturduğu kültürel birikim ve Kanada halkının yerli atalarına duyulan saygı, Kanada’nın temel kültürel birikimini oluşturmaktadır. Dolayısıyla Kanada'da yabancı dil eğitimi alan öğrenciler bu kültürel ortamdan da tam anlamıyla faydalanırlar.

undefined

En Çok Fransızca Konuşulan İkinci Ülke : Kanada’nın İngilizce dışında diğer resmi dili Fransızcadır. Bu sebeple yine gideceğiniz dil okulu da ana dili Fransızca olan bir ülkede olur ve özellikle Quebec bölgesinde ve Montreal’de iseniz her zaman pratik yapma şansınız bulunmaktadır.

Kariyer Fırsatları : Kanada’nın uluslararası öğrenciler tarafından fazlasıyla tercih edilmesinin en büyük sebepleri arasında, akademik eğitim esnasında sunulan çalışma izni ve sonrasında devletin sağladığı çalışabilme hakkı gösterilebilir. Özellikle teknik, tasarım, fen bilimleri ve sosyal alanlarda öne çıkan kariyer fırsatlarıyla öğrenciler geleceklerini güvenle tasarlayabilmektedir.

Ekonomik anlamda Türkiye’ye en yakın ülke : Son yıllarda döviz kurlarında oluşan artışlar göz önüne alındığında Kanada doları, diğer İngilizce konuşulan ülkeler arasında en düşük kurlar arasında yer almaktadır. Bu da öğrencilerin düşündükleri eğitim süresi boyunca yapacakları masrafı TL bazında azaltmaktadır.

Her yaşa uygun ve kişiye özel tasarlanabilir eğitim programları : Kanada’nın diğer ülkelerden farkı, yasalar gereği eğitim programlarının yoğun olarak sunulmasıdır (haftada 25 ya da 30 ders). Öğleden önce genel İngilizcelerini ilerleten öğrenciler, öğleden sonra alacakları dersleri 40’tan fazla seçmeli arasından kendilerine özel seçebilmekte, bu da öğrencilerin hedeflerine uygun bir planlama yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. 

Konaklama çeşitleri : Kanada’da yer alan tüm dil okulu ve eğitim kurumlarının temel olarak aile yanı ve yurt seçeneği olarak iki konaklama imkanı bulunmaktadır. Kültürel anlamda uluslararası öğrencilere alışık olan Kanada halkı, aile yanı konaklamalarda öğrencilere sadece eğitim kurumlarında alacakları eğitim değil, evde ve sosyal hayatlarında da günlük İngilizce konuşabilme noktasında faydalı olabilmektedir.

Ulaşım İmkanları: İstanbul’dan Toronto’ya Türk Hava Yolları ve Air Canada aracılığıyla doğrudan uçuş imkanı bulunmaktadır. Büyük havayollarından Lufthansa, British Airways, KLM gibi firmalarla Avrupa aktarmalı olarak ta gidebilmek mümkündür. Toronto’ya ortalama ulaşım süresi 10 saat 40 dk sürmektedir.

Fransa’daki Kurs Tipleri Nelerdir ?

Genel Fransızca Kursu : Dersler boyunca farklı gündelik durumlara göre iletişim becerilerinizi hızla geliştireceksiniz. Her gün göreceğiniz 2 ders şu alanları kapsayacaktır: dilbilgisi, sözcük bilgisi, telaffuz. Sonraki 2 derste şu alanlara odaklanacaksınız: konuşma, dinleme, okuma, yazma. Bu kursta bir ders kitabı kullanırsınız ve canlandırmalar, gerçek materyaller, gazeteler ve dergileri içeren çok çeşitli materyal ve alıştırmadan yararlanırsınız.

EC_montreal_french_lesson

Yoğun Fransızca Kursu : Bu kurs, yoğun şekilde ders görmek, dili ve ülkeyi kapsamlı olarak tanımak isteyen öğrenciler için uygundur. Bu kursa katılan öğrenciler, sabahları genel Fransızca için açıklanan derslerin aynısını görürler. Öğleden sonra sınıfları, akıcılık alıştırmaları ve geldiğiniz ülkenin kültürü ve gelenekleriyle ilgili kapsamlı konu işlemeleri sayesinde aldığınız eğitimi daha da güçlendirir ve öğrendiklerinizi pekiştirir. Çalışan ya da işinde kariyer planlayan ve bu nedenle İngilizce eğitimi görenler için bazı merkezlerimizde, ayrıca bazı kurslar Yoğun Program seçen öğrencilere istedikleri taktirde İş Fransızcası kursu da vermektedir.

ec-montreal-sinif

Süper Yoğun Fransızca Kursu : Bu programların temel amacı; öğrencinin, Fransızca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan Fransızca dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir.

ILSC montrel classroom

TEF Hazırlı Kursu : TEF, anadili Fransızca olmayanların akıcılığını test etmek için tasarlanmış bir sınavdır. Fransızca konuşulan üniversiteler ve şirketler tarafından tanınmaktadır. Özgüveninizi ve dil hakimiyetinizi artırmak için minimum iki haftalık bir kurs alabilirsiniz. Ancak bu kurslara katılmak için genelde orta seviye Fransızca bilgisine sahip olmak gerektiğini de hatırlatalım.

undefined

Kanada'da Yaşam

Kanada dünyanın en büyük 2'nci ülkesidir. İklim açısından Türkiye'ye göre biraz daha soğuktur ve açıkçası giden kişilerin de gözünü en çok soğuk korkutmaktadır. Ancak ülke ne kadar soğuk olursa olsun Kanada'daki sosyal hayatın ve sistemin buna göre oluşturulduğunu belirtelim. Bunun dışında ülke içinde şehirden şehre de farklılıklar görülmektedir. Örneğin; Toronto'nun iklimi Vancouver'a göre çok daha serttir. Eğer "sert iklim sevmiyorum, biraz daha ılıman bir yere gitmek istiyorum" derseniz size önereceğimiz yer kesinlikle Vancouver olur. Kışın Vancouver'da hava sıcaklığı yine 0(sıfır)'ın altına düşmektedir ama bu hiçbir zaman -20, -30 gibi rakamlara ulaşmamaktadır.

Öte yandan Kanada refah yaşam açısından dünyanın Top 5 olarak nitelendirebileceğimiz ülkeleri arasındadır. Suç oranı oldukça düşüktür ve Kanada halkı çok sıcakkanlı, cana yakın bir halktır. Bu özelliğiyle de Kanada sizin için çok iyi ve isabetli bir tercih olacaktır.

Kanada'da Ulaşım

Kanada'da ülkenin en ücra köşelerine dahi çok sıkı bir ulaşım sistemi kurulmuştur. Kanada'da tren bileti aldığınız zaman trene binmeden önce biletinizi almanız gerektiğini belirtelim. Yolculuk esnasında kesinlikle bilet satışı yapılmamaktadır. Bilet fiyatları gidilecek mesafeye göre değişmektedir. Çocuk, yaşlı ve öğrenci olan kişilere tüm şirketlerce indirim yapılmakta olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Özellikle Vancouver, Toronto ve Montreal şehirlerinde çok gelişmiş bir ulaşım sistemi ile karşılaşırsınız, şehir içerisinde otobüs, tramvay ve metroları kullanabilirsiniz. Normalde tek binimlik jetonlar olsa da bir öğrenci için aylık bilet almak çok daha ekonomik olacaktır.

Havaalanından Ulaşım Seçenekleri

Okul aracılığıyla organizasyonu yapılan havaalanı transfer hizmeti: Ortalama 100-125 Kanada doları karşılığı, öğrenciler havaalanından alınır ve kalacakları adrese bırakılır.

Taksi: Gümrük kontrolü ve valiz alımı sonrasında öğrenciler tabelaların takibiyle havaalanı dışına çıkarlar ve güvenlik görevlileri tarafından çağırılan taksilerle konaklayacakları adreslere ulaşırlar. Havaalanı – şehir uzaklığı göz önüne alındığında taksi ücreti minimum 50 Dolar maksimum 120 Dolar tutmaktadır. Daha önce yurtdışı tecrübesi olan öğrenciler için uygun ancak ilk çıkışı olan öğrencilerimiz için çok tercih etmediğimiz bir ulaşımdır.

UP Express: Toronto’nun metro sistemi havaalanından doğrudan şehir merkezine ulaşabilme imkanı sağlamaktadır. Valiz ve gümrük işleri sonrasında yine tabelalar takip edilerek metro sistemine ulaşılır. Tek binişlik alabileceğiniz metro kartlarıyla şehir merkezine ulaştıktan sonra otobüs ya da subway sistemiyle kalacağınız eve ulaşmak mümkündür. Ancak daha önce yurtdışında bulunmamış öğrenciler için kafa karıştırıcı olabileceğinden tavsiye ettiğimiz bir araç değildir. Tek yön tren bileti 12 Kanada dolarıdır.

Translink: Vancouver ulaşım sisteminde öğrencilerin alandan çıktıktan sonra şehir merkezine ulaşabileceği Translink sistemi bulunmaktadır. Havaalanı çıkışında kullanabileceğiniz sistemle şehir merkezine 9-12 kanada doları arasında bir masrafla gidebilmeniz mümkündür.

Kanada’da Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Yabancı bir ülkede eğitim programı almak söz konusu olduğunda akla ilk gelen eğitim masrafları olsa da, bir eğitimi ekonomik ya da pahalı yapan unsur yaşam ve günlük masraflardır. Bu anlamda Kanada ve Türkiye kıyaslandığında yine kur farkları Türkiye’den giden öğrencilerde, Kanada’yı avantajlı konuma getirmektedir. Öğrenciler tarafından tercih edilen şehirler arasında çok ciddi farklar olmamakla birlikte, küçük şehirlerde her ülkede olduğu gibi yaşam maliyetleri daha az olarak değerlendirilebilir. Konaklama eğitim alacak öğrenciler için oldukça önemli bir unsurdur. Bu manada aile yanı, yurt ya da uzun vadede ev kiralamak öğrencilerin ilk 3 tercihi arasında yer almaktadır. Fiyat örneklendirmesi yaparsak; aile yanında aylık kiralar 650 CAD ile 1000 CAD, yurt konaklama ücretleri aylık 1000 CAD – 1500 CAD, ev kiraları ise 1500 CAD ile 2500 CAD arasında değişiklik göstermektedir. Özellikle Toronto, Vancouver, Montreal, Ottowa gibi büyük şehirlerde ulaşım öğrencilerin önem verdiği ve hassas olduğu noktalardır. Yurtlar genellikle şehre daha yakın mesafede ancak yine toplu ulaşımla gidilebilecek mesafede yer almaktadır. Ortalama aile yanı ya da kiralanacak herhangi bir ev yarım saatten daha az bir mesafede yer almayacaktır.

Toplu Taşıma Ücretleri

Kanada’nın tüm şehirlerinde ulaşım olanakları fazlasıyla gelişmiştir ve öğrencilerin kullanabileceği birçok imkan bulunmaktadır. Metro, sub-way, tren, otobüs gibi öğrencilerin yaşadıkları her yere yakın bir imkan bulunmaktadır. Aylık metro kartları öğrenciler için 125 CAD – 145 CAD arasında değişmekte ve aylık sınırsız olarak kullanılmaktadır.

Sinema, Tiyatro ve Sosyal Etkinlikler

Sosyal etkinlik anlamında okulların düzenlediği etkinliklerin yanı sıra bireysel olarak gidebilecekleri bir çok etkinlik bulunmaktadır. Örneğin ortalama bir sinema ücreti 13.50 CAD civarındadır.

Genel Anlamda Toplam

Yazılan masrafların dışında öngörülemeyen masraflarla birlikte Kanada’ya eğitim programına giden bir öğrencinin aylık masrafları konaklamayla birlikte toplamda 1200 CAD ile 1500 CAD arasında değişmektedir. Ancak seçilen konaklama çeşidine göre ve yaşanılan hayat tarzına göre bu masraflar değişiklik göstermektedir.

Kanada'nın Popüler Fransızca Lokasyonları Nerelerdir ?

Quebec, Montreal

Quebec, Fransızca’nın resmi dil olduğu tek eyalettir. Quebec, sahip olduğu eğitim sistemi ve herkesin faydalanabildiği ücretsiz sağlık sistemiyle modern ve dayanışmacı bir toplum görüntüsü vermektedir. Quebec’te bahar mevsimi ılıman, yaz mevsimi ise genelde sıcak, sonbahar serin ve kışları ise soğuktur.

Quebec’te 7 milyondan fazla nüfus Fransızca konuşmaktadır. Bu nüfusun kökeni 17. Ve 18.yüzyıldaki Fransız kolonilerine dayanmaktadır.

Quebec eyaletinin en büyük, Kanada’nın ise ikinci en büyük şehri olan Montreal’in resmi dili Fransızca, ikinci dili İngilizce olarak geçmektedir. Bir diğer özelliği ise Fransızca’nın Paris’in ardından en fazla konuşulan şehri olmasıdır. Montreal’in tanımlamaları arasında yer alan bir diğer tanım, Kuzey Amerika’nın küçük Avrupasıdır. Bu da hem dil hem de mimari anlamda diğer şehirlerden çok farklı bir çizgide olduğu izlenimini doğrulamaktadır. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan McGill Universitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Sinema, müzik festivali gibi uluslararası organizasyonlarla dünyanın en gözde şehirleri arasında yer almaktadır.

Gidebileceğiniz dil okulları : EC English, ILSC

Kanada'da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye'de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
 2. Kanada'nın priz sistemi ile Türkiye'nin priz sistemi birbirinden farklıdır. Bu sebeple Türkiye'de yurt içinden bir dönüştürücü almanız yararınıza olacaktır. Dönüştürücüyü de mümkünse Türkiye'den almanızı öneriyoruz.
 3. Kanada'ya gitmeden önce paranızı Kanada Dolarına çevirme işlemini Türkiye'de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
 4. Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
 5. Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
 6. Kanada'da Montreal ve Toronto'ya Türkiye'den direk uçuş varken Vancouver'a direk uçuş bulunmamaktadır. Buraya gitmek için Avrupa ya da Toronto'dan aktarma yapmanız gerekmektedir. Aktarma yapacağınız havalimanında tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
 7. Kanada gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
 8. Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
 9. Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
 10. Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
 11. Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.

Bilgi İstek Formu
www.egitimal.com dan ulaşıp kayıt işlemlerini tamamlayan her 10. Öğrencimize egitimAL’ dan Yurtdışı Gidiş Dönüş bileti hediye!